fbpx

11 lipca 2022

Tydzień z bookcastami w Radiu Kulinarnym

Winiarskie, kulinarne i literackie, takie są bookcasty tworzone przez zespół Radia Kulinarnego, w składzie Maja Dutkiewicz, Paulina Bandura, Bartosz Wilczyński. I jest ich już 15.

Postanowiliśmy przygotować wakacyjny przegląd naszych ulubionych produkcji. To słuchowiska i wywiady z autorami książek, które szczególnie nas urzekły, ponieważ są albo o winie, albo o jedzeniu albo o sztuce (także sztuce życia) albo o wszystkim razem. Książki to nieodłączny element naszego życia i chcemy podzielić się z Wami naszą pasją do ich czytania oraz słuchania.

Propozycja nr 1 na poniedziałek – Krew i wino

Zapraszamy do literackiego decoupage we fragmentach pod intrygującym tytułem “Zbrodnia i Wina” autorstwa niezmiernie zaangażowanego w procesy degustacji wina Michała Bardela. Dźwiękowa opowieść ujawni nieszczęsne przypadki powiązań szlachetnego napoju i różnych kryminalnych niegodziwości, rzecz jasna bez jakiejkolwiek winy wina. Wino to cudotwórca. Rozwiązuje języki i uwalnia niezwykłe historie – zwykł mawiać Homer. Posłuchajcie dwóch kryminalnych opowieści – winiarskich podcastów kryminalnych, które niczym cukier resztkowy osłodzą wam ten wakacyjny czas. Zapraszamy na dwa krwawe odcinki:

Morderca krzewów – podcast kryminalny. Gość Michał Bardel”

Do posłuchania na naszej stronie, także na Apple i Google Podcasts, innych platformach do słuchania podcastów a także na Spotify

Krew w piwnicach – winiarski podcast kryminalny. Gość Michał Bardel

Do posłuchania na naszej stronie, także na Apple i Google Podcasts, innych platformach do słuchania podcastów a także na Spotify

W słuchowiskach kryminalnych wystąpili: Krzysztof Kulesza w roli kryminalnego narratora, Maja Dutkiewicz w roli czytelniczki i słuchaczki, Bartosz Wilczyński w roli niewinnego redaktora i Michał Bardel w roli … Michala Bardela – autora kryminalnych opowieści.

Książkę „Zbrodnia i Wina. Sensacyjny przewodnik po winach świata” autorstwa Michała Bardela wydało Wydawnictwo Czas Wina

Propozycja nr 2 na wtorek – Włoska robota

Jemy obiad w Rzymie i popijamy wino na Sycylii ale to nie wszystko, ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia. W 2021 roku to było zielone odkrycie jesieni, czyli nowa książka znanej blogerki wegańskiej – Alicji Rokickiej znanej jako Wegan Nerd poświęcona Włochom.  Słuchajcie i czytajcie!

Bookcast – Jemy i pijemy po włosku

W tym odcinku polecamy ksiażki:

  • Obiad w Rzymie Historia świata w jednym posiłku. Andreas Viestad. Wydawnictwo Znak Koncept.
  • Włochy Południowe. Adamczewski. Bardel. Boruta. Gąsiorek. Giebuta. Gogoliński. Kieżun. Korn-Suchocka. Poremba. Romanowska. Wis. Wojnarowska Wydawnictwo Czas Wina

Do posłuchania na naszej stronie, także na Apple i Google Podcasts, innych platformach do słuchania podcastów a także na Spotify

Bookcast – Italia dla zielonych. Gościni Alicja Rokicka Wegan Nerd

Do wina w naszych podcastach polecamy zawsze dobre, lokalne jedzenie. Tym razem nie było inaczej. To była bardzo zielona podróż do Włoch, a naszą przewodniczką jedna z najbardziej znanych blogerek wegańskich – Alicja Rokicka, szerzej znana jako Wegan Nerd. Zakochana we Włoszech po uszy. Ta miłość zaczęła się od włoskiej sztuki i architektury, a pięknie rozwija – jako wyjątkowe uczucie do roślinnej kuchni włoskiej. Pretekstem do naszej radiowej podróży była najnowsza książka Alicji pt. “Italia dla zielonych. Roślinna kuchnia włoska”. Zapraszamy do słonecznej Italii.

Do posłuchania na naszej stronie także na Apple i Google Podcasts, innych platformach do słuchania podcastów a także na Spotify.

Propozycja nr 3 na środę – Opowieści o nieprzemijaniu

Wielu jest winiarzy na świecie, lecz tylko niektórzy wytwarzają naprawdę dobre wina. Wielu ludzi pisze książki, lecz niewiele z nich zasługuje na przeczytanie. Krzysztof Fedorowicz od lat wytwarza świetne wina, a teraz napisał wybitną książkę. Takie rzeczy się niemal nie zdarzają (Robert Makłowicz o książce „Zaświaty. Opowieść o nieprzemijaniu. )

Zapraszamy na sentymentalną podroż w przeszłość z winiarzem i pisarzem Krzysztofem Federowiczem, autorem książki „Zaświaty Opowieści o nieprzemijaniu”, w czasy świetności winiarskiej Grünbergu  (dziś – Zielonej Góry) – kiedy to tutaj funkcjonowało 700 ha winnic otaczając miasto, czasy czarownic i epidemii i pożarów, czasy opowiedziane przez bohaterów, którzy odcisnęli swoje osobiste piętno na tym mieście – Friedricha Seydela, Augusta Gremplera i wielu innych.

Zaświaty – podróż sentymentalna z Krzysztofem Fedorowiczem

To jeden z naszych ulubionych bookcastów – połączenie radiowego reportażu ze słuchowiskiem. Na spacer w przeszłość Grünbergu zabrał nas sam autor książki Krzysztof Fedorowicz. Fragmenty książki czyta Krzysztof Kulesza.

Do posłuchania na naszej stronie, także na Apple i Google Podcasts, innych platformach do słuchania podcastów a także na Spotify.

Krzysztof Fedorowicz – pisarz, poeta, eksplorator historii Zielonej Góry, winiarz właściciel Winnicy Miłosz w Łazach. Jego książka “Zaświaty opowieści o nieprzemijaniu” została nominowana do Finału 25 edycji Nagrody Literackiej Nike 2021.

Książkę „Zaświaty Opowieści o nieprzemijaniu” – wydało Wydawnictwo Wysoki Zamek

Propozycja nr 4 na czwartek pod hasłem – Jedziemy do PRL-u

Jedziemy w podróż w przeszłość PRL – w świat reklamy, opakowań i wystaw oraz kulinariów tamtych czasów. W świat pełen paradoksów – pustych półek sklepowych i zaskakującego designu.

„Bookcast – Opakowania czyli perfumowanie śledzia. Gościni Katarzyna Jasiołek”

To opowieść o tym, jak sprzedawano, pakowano i reklamowano towar w Polsce Ludowej, ale ta „historia opakowania” jest również jednocześnie kursem polityki gospodarczej PRL oraz krótkim wstępem do socjologii tamtego okresu. Ta książka „Opakowania czyli perfumowanie śledzia” jest niezwykle ekscytującą podróżą. Poza tym jest nam bardzo bliska w Radiu Kulinarnym – wszak wino i inny alkohol to również etykieta i opakowanie.

Do posłuchania na naszej stronie także na Apple i Google Podcasts, innych platformach do słuchania podcastów a także na Spotify.

„Bookcast – Ślepa kuchnia PRL. Rozmowa z autorką Moniką Milewską”

Cofamy się do czasów słusznie minionych, czyli okresu Polski Ludowej. Przyjrzeliśmy się tej epoce historycznej z perspektywy kuchni, ale też – gospodarstwa skolektywizowanego, sklepu spożywczego z niedoborem produktów jako stałym elementem oferty i ślepej kuchni, gdzie gospodynie robiły, co mogły, żeby z tego, co udało się kupić albo zdobyć różnymi drogami ugotować solidny obiad.

Naszą rozmówczyni opowiadała nasza gościni, Monika Milewska – eseistka, dramatopisarka, historyk i antropolożka kultury. W marcu nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się jej  książka „„Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”. 

Do posłuchania na naszej stronie także na Apple i Google Podcasts, innych platformach do słuchania podcastów a także na Spotify.

Propozycja na piątek nr 5 pod hasłem – Podróżuj z Atlasem

Są książki, które trzeba po prostu mieć w swojej winiarsko-kulinarno-podróżniczej bibliotece. W naszych propozycjach polecamy bookcast, w którym rozmawialiśmy o słynnym w świecie wydawnictwie winiarskim pt „ATLAS ŚWIATA WINA” autorstwa dwóch niekwestionowanych autorytetów – Hugh Johnsona i Jansis Robinson. Naszym rozmówcą był Wiesław Polakiewicz – wydawca.

W tym odcinku również rozmowa o polskim wydawnictwie „Atlas Wina – Polska” autorstwa naszego kolegi dziennikarza winiarskiego Mariusza Kapczyńskiego. To pierwsze tego typu wydawnictwo w Polsce tak kompleksowo opisujące nasze rodzime winiarstwo (historia, uwarunkowania geograficzne, regiony winiarskie). Jeśli już podróżujecie do polskich winnic lub zamierzacie to ta pozycja wydawnicza na pewno wam się spodoba.

fot. FB Mariusz Kapczyński

PS Mariusz Kapczyński otrzymał za „Atlas Wina-Polska” Nagrodę Magellana w Konkursie „Najlepsze publikacje turystyczne 2022” przyznaną przez Książki Magazyn Literacki.

Bookcast – Atlas Świata Wina & Atlas Wina Polska. Goście Wiesław Polakiewicz (Akademia Wina) i Mariusz Kapczyński (Vinisfera)

Do posłuchania na naszej stronie także na Apple i Google Podcasts, innych platformach do słuchania podcastów a także na Spotify.

Propozycja na sobotę nr 6 pod hasłem – Do wina? Oczywiście SERY!

Nie ukrywamy – mamy wielką słabość do serów, tych wytwarzanych z pasją w sposób rzemieślniczy, w małych rodzinnych serowarniach. Idealne do wina – najlepiej wytwarzanego w małych winnicach z szacunkiem dla natury – naturalnych, ekologicznych, niskointerwencyjnych.

Ten bookcast jest pełen dobrego sera. Naszymi gośćmi w tym odcinku byli autorzy książki „Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów” – Carolina Pietyra i Kamil Wernicki. Serowa para, która kocha sery i zna się na nich znakomicie, a w Krakowie prowadzi sklep z serami – “Pod Czerwonym Kogutem”. Pasjonaci, podróżnicy, poszukiwacze najlepszych serów europejskich z małych rodzinnych serowarni – słowem posłuchajcie tych historii z serami w roli głównej.

Zabieramy Was w długą serową podróż. Zapraszamy na bookcast pt” Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów. Goście Carolina Pietyra i Kamil Wernicki”

Do posłuchania na naszej stronie także na Apple i Google Podcasts, innych platformach do słuchania podcastów a także na Spotify.

Propozycja na niedzielę nr 7 pod hasłem „Historie na talerzu”

Nasz cykl „Tydzień z bookcastami w Radiu Kulinarnym” kończymy wyśmienitą literaturą. Felietony kulinarne w politycznym i społecznym sosie. Do tego kilka bardzo dobrze opowiedzianych historii wprost znad talerza. Słowem wszystko świetnie poskładane i wyserwowane. Podawane koniecznie z kieliszkiem dobrego tokaju. Zapraszamy na dwa odcinki:

Bookcast – Europa od kuchni. Nowy numer Herito- Dziedzictwo, kultura, współczesność /nr 45. Goście: Bartosz Sadulski i Michał Wiśniewski

Ten numer kwartalnika poświęcony był w całości kuchni i nosił tytuł „Europa w kuchni – Europe on a plate”. Wspólnym mianownikiem tego numeru jest próba odpowiedzi na pytanie „Czy wiemy, jaki zapach unosi się nad Europą Środkową?

W tym bookcaście porozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Michałem Wiśniewskim, autorem tekstu o burakach oraz Bartoszem Sadulskim – sekretarzem redakcji Kwartalnika a także skonsumowaliśmy pełne menu artykułów i felietonów z tego wydania.

Do posłuchania na naszej stronie, także na Apple i Google Podcasts, innych platformach do słuchania podcastów a także na Spotify.

„Bookcast – Czekolada i kapuśniak. Rozmowa z autorem Pawłem Bravo”. Felietony do czytania przy zagniataniu masy na ciasto albo karmelizowaniu cebuli.

Od sześciu lat Paweł Bravo częstuje czytelników Tygodnika Powszechnego felietonami o polityce, kulturze i sztuce. Pretekstem do ich pisania jest kuchnia – gotowanie, smakowanie, karmienie. Książka o której rozmawiamy „Czekolada i kapuśniak. Felietony do czytania przy zagniataniu masy na ciasto albo karmelizowaniu cebuli” to esencja tych ponad 400 tekstów opublikowanych na łamach Tygodnika Powszechnego.

Plan na tę rozmowę w tym b ookcaście był następujący: Paulina zapytała Pawła o inspiracje literackie, Bartosz – o winiarskie a Maja o politykę. Wszyscy pytaliśmy o smaki. Rozmowę nagraliśmy w krakowskiej księgarni Lokator. Przeczytaliśmy również dla Was wybrane fragmenty naszych ulubionych felietonów. Zapraszamy do słuchania!

Do posłuchania na naszej stronie, także na Apple i Google Podcasts, innych platformach do słuchania podcastów a także na Spotify.

Wszystkie nasze bookcasty, które do tej pory zrealizowaliśmy zostały przez nas zebrane w kategorii BOOKCASTY – zakładka w menu głównym.

.

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego