fbpx

31 stycznia 2022

Bookcast – Opakowania czyli perfumowanie śledzia. Gościni Katarzyna Jasiołek

Zapraszamy na Bookcast Radia Kulinarnego, w którym wybierzemy w podróż w przeszłość PRL – w świat reklamy, opakowań i wystaw. W świat pełen paradoksów – pustych półek sklepowych i zaskakującego designu.

W pierwszej warstwie najnowsza książka Katarzyny Jasiołek to opowieść o tym, jak sprzedawano, pakowano i reklamowano towar w Polsce Ludowej, ale ta „historia opakowania” jest również jednocześnie kursem polityki gospodarczej PRL oraz krótkim wstępem do socjologii tamtego okresu. Ta książka jest niezwykle ekscytującą podróżą. No i jest nam bardzo bliska – wszak wino i inny alkohol to również etykieta i opakowanie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką – gościnią w tym odcinku jest Katarzyna Jasiołek – pisarka, dziennikarka i podcasterka.

Katarzyna Jasiołek (ur. 1982) – absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Pisała o nowych technologiach do „Komputer Świata” i na potrzeby innych projektów RASP, a wcześniej także o mediach do „Pressu”, o technologii od strony biznesowej. Obecnie regularnie pisze do tytułu branżowego „Szkło i Ceramika”, pisuje katalogi, których tematyką jest design i wzornictwo. Prowadzi blog Heliotrop (heliotropvintage.pl) o wydarzeniach związanych z wzornictwem, architekturą, fotografią, modą, a także pod marką bloga – podcast, do którego zaprasza twórców, rzemieślników, kolekcjonerów i inne osoby związane z designem. Pisze książki o wzornictwie (źródło: Wydawnictwo Marginesy)

  • “Opakowania czyli perfumowanie śledzia” – Wydawnictwo Marginesy, rok wydania 2021
  • Do kupienia tutaj
  • Przeczytajcie fragment książki

O książce pisze wydawca:

Co oznaczała tajemnicza „jedynka” na pudełkach? Kto wymyślił sklep samoobsługowy i jak pojawienie się supersamów w Polsce wpłynęło na wygląd opakowań?

Kto zbierał papierki po cukierkach, opakowania po czekoladach albo ustawiał na meblościance piramidy z puszek po napojach? Któż z nas nigdy nie kupił kawy czy landrynek ze względu na puszkę, która będzie miłą dekoracją? Albo kto podczas zjadania czekoladek nie rozważał, czy w pudełku po bombonierce schowa listy czy wstążeczki?

Grafika i forma niektórych powojennych opakowań dziś budzi ogromny sentyment. Przywołuje wspomnienie smaku, zapachu, wyjątkowych chwil. Ówczesne opakowania projektowali rodzimi artyści graficy. Ich nazwiska czasem są znane – to malarze, plakaciści, graficy warsztatowi – a czasem brzmią obco. Twórcy opakowań rzadko mieli okazję sygnować swoje projekty, bo czy ktoś zwróciłby uwagę na podpis na pudełku, kopercie płyty czy etykiecie?

Katarzyna Jasiołek przekopała się przez tony opakowań. Wszystko po to, by znaleźć odpowiedzi na serię pytań. Kto projektował najlepsze opakowania? Dlaczego słoiki i etykiety dyskwalifikowały nasze towary na zachodnich rynkach? Jak wyglądał skup opakowań i kto mógł liczyć na to, że jego pudełko czy butelka trafi na wystawę w galerii? I czy PRL naprawdę był szary. Pełna soczystych anegdot i pięknych zdjęć opowieść o polskim wzornictwie powojennym.

Co znajdziecie w naszych Boocastach czyli podcastach o książkach winiarskich i kulinarnych

  • polecenia i recenzje książek kulinarnych i winiarskich
  • rozmowy z autorami
  • zaproszenia na wydarzenia kulturalne związane z winem i jedzeniem

Podcastu o książkach możecie słuchać również w aplikacji SPOTIFY

również w Apple Podcats i Google Podcats oraz w innych popularnych aplikacjach do słuchania podcastów.

WERSJA DO POBRANIA – Podcast możesz też pobrać także bezpośrednio na swoje urządzenie (w formacie mp3) tutaj.

Zapraszamy również do posłuchania poprzedniego Bookcastu – Atlas Świata Wina & Atlas Wina Polska. Goście Wiesław Polakiewicz (Akademia Wina) i Mariusz Kapczyński (Vinisfera)

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego