fbpx

21 marca 2022

Bookcast – Europa od kuchni. Nowy numer Herito- Dziedzictwo, kultura, współczesność /nr 45. Goście: Bartosz Sadulski i Michał Wiśniewski

W tym wydaniu bookcastu Radia Kulinarnego Wine Podcast zapraszamy na prasówkę! Będziemy Państwu szeleścić kartkami, ale oczywiście przy stole. Zamiast kieliszka wina mamy dziś 45 numer kwartalnika HERITO, którego wydawcą jest Międzynarodowe Centrum Kultury.

Aktualny numer kwartalnika poświęcony jest w całości kuchni i nosi tytuł „Europa w kuchni – Europe on a plate”.

Prof. Jacek Purchla, redaktor naczelny, pisze we wstępie o podejściu Josepha Rotha, austriackiego pisarza i dziennikarza żydowskiego pochodzenia, do jedzenia, a konkretnie – do zapachów:

/…/Roth, mistrz opisu i szczegółu, przywiązywał wielką wagę do zapachów i przyznawał wręcz, że ojczyzna i zapach ciasta to jedno i to samo. Na podstawie jego tekstów można rekonstruować zapach wiedeńskich kawiarni i galicyjskich karczm, gdzie przy szynkwasach uwijali się żydowscy gospodarze, ale czy wiemy, jaki zapach unosi się nad Europą Środkową?

I właśnie na to pytanie szukają odpowiedzi autorzy tekstów w tym numerze HERITO! Opowiemy Wam o tych artykułach – i porozmawiamy z naszymi gośćmi: Michałem Wiśniewskim, autorem tekstu o… burakach oraz Bartoszem Sadulskim – sekretarzem redakcji Kwartalnika.

W tym odcinku:

  • rozmowa z Bartoszem Sadulskim, sekretarzem redakcji kwartalnika skąd pomysł na temat przewodni numeru czyli jedzenie i dziedzictwo kulinarne Europy
  • a także rozmowa Michałem Wiśniewskim o buraku cukrowym, który bez wątpienia obok ziemniaka stał się kulinarnym fundamentem nowoczesności
  • poza tym przeglądamy dla Was cały numer i nie mamy wątpliwości że warto go mieć!

Spis treści HERITO – nr 45

  • Między krajobrazem a stołem, czyli kulinarne dziedzictwo światowe w Europie – Łukasz Galusek, Bartosz Sadulski
  • Nasz środek talerza – Rozmowa z Robertem Makłowiczem
  • Ankieta. Europa od kuchni
  • Ziemniaczana historia Europy – Mateusz Słomiński
  • Niesłodka historia – Michał Wiśniewski
  • Od pekefleiszu po tatara- Magdalena Kasprzyk‑Chevriaux
  • Mała skala działa na korzyść wina- Rozmowa z Andrzejem Rottermundem i Wojciechem Włodarczykiem
  • W chmurze wonnego dymu- Wojciech Stanisławski
  • Słoweński kociołek – Janez Bogataj
  • Papryką w patriarchat- Justyna Mleczak
  • Apetyt na Budapeszt- Daniel Warmuz

Od wydawcy:

“Czy pierogi, bigos, zwykły burak to elementy naszego dziedzictwa kulturowego? Oczywiście, że tak. „Na naszych stołach i w jadłospisach odbija się cała historia, jaka przetoczyła się przez kontynent, i zmiany kulturowe, które się na nim dokonały” – pisze we wstępie prof. Jacek Purchla. Ziemniaczane dekrety Fryderyka II Wielkiego miały takie samo znaczenie dla naszego dziedzictwa jak turecka ekspansja na Bałkanach.

W tekście otwierającym najnowszy numer „HERITO” Robert Makłowicz pisze: „jeśli do słowiańskiej kuchni, wiejskiej czy pasterskiej, dodamy madziarski twist i dołożymy Śródziemnomorze z odrobiną osmańskiej słodyczy, to na talerzu o średnicy może tysiąca kilometrów dostaniemy cały wspaniały świat”. Przyrządzamy historię wołowiny, buraka i ziemniaka, degustujemy wina Europy, przyglądamy się smakom i zapachom Bałkanów, bierzemy łyk mleka. Zapraszamy do buszowania po środkowoeuropejskim stole.”

Tego odcinka możecie słuchać również w aplikacji SPOTIFY

również w Apple Podcats i Google Podcasts oraz w innych popularnych aplikacjach do słuchania podcastów.

WERSJA DO POBRANIA – Podcast możesz też pobrać także bezpośrednio na swoje urządzenie (w formacie mp3) tutaj

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego