fbpx

11 kwietnia 2022

Bookcast – Ślepa kuchnia PRL. Rozmowa z autorką Moniką Milewską

Zapraszamy na kolejny odcinek bookcastu kulinarnego, w którym rozmawiamy o książkach przy stole, a nawet – czytamy przy jedzeniu!

Po raz kolejny cofamy się do czasów słusznie minionych, czyli okresu Polski Ludowej. Przyjrzymy się tej epoce historycznej z perspektywy kuchni, ale też – gospodarstwa skolektywizowanego, sklepu spożywczego z niedoborem produktów jako stałym elementem oferty i ślepej kuchni, gdzie gospodynie robiły, co mogły, żeby z tego, co udało się kupić albo zdobyć różnymi drogami ugotować solidny obiad.

O tym wszystkim opowie nasza gościni, Monika Milewska – jest eseistką, dramatopisarką, historykiem i antropologiem kultury. W marcu nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się jej  książka „„Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”. Zapraszamy do słuchania!

W tym odcinku: Książka „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” jest kompendium wiedzy o relacjach gospodarczych, kulturowych i społecznych związanych z uprawą, hodowlą, zakupami i jedzeniem w okresie Polski Ludowej. Autorka, Monika Milewska, która jest dziś naszą gościnią – wykonała ogromna pracę historyczną, której efektem jest 600 stron – zbiór esejów o tym, co jedzono i jak myślano w Polsce Ludowej

Od wydawcy:

Monografia autorstwa Moniki Milewskiej – nie mam co do tego wątpliwości – będzie jedną z najlepszych w ogóle o historii PRL. Fascynująca, wciągająca, erudycyjna, roztropna historycznie, kunsztowna językowo, oddaje naturę całej epoki, całego systemu, zdecydowanie wychodząc poza tytułową problematykę.

“Czytelnik może dostrzec dychotomię państwa i społeczeństwa w historii codzienności; co innego komuniści mówią, co innego myślą, co innego robią (sprawa chociażby specjalnych sklepów przeznaczonych dla elit rządzących) – podobnie jak obywatele. Dzięki pracy M. Milewskiej, dużo lepiej zrozumiemy ramy, sytuacje społeczne, okazje społeczne czy konteksty interakcji PRL.” dr hab. Marcin Kruszyński

Tego odcinka możecie słuchać również w aplikacji SPOTIFY

również w Apple i Google Podcast oraz w innych popularnych aplikacjach do słuchania podcastów.

WERSJA DO POBRANIA – Podcast możesz też pobrać także bezpośrednio na swoje urządzenie (w formacie mp3) tutaj.

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego