08 lutego 2023
Wyróżnienia Radia Kulinarnego POLSKIE WINO 2022
To już tradycja – na początku nowego roku przyznajemy nasze radiowe wyróżnienia związane z polskim winiarstwem i polskim winem. Poznajcie “WYRÓŻNIENIA POLSKIE WINO 2022” dla najciekawszych wydarzeń, inicjatyw i projektów winiarskich realizowanych w 2022 zarówno przez winiarzy jak i ludzi, którzy wspierają polskie wino.
2022 to kolejny rok dynamicznego rozwoju polskiego winiarstwa i promocji polskiego wina wśród konsumentów, gości restauracji i enoturystów. W specjalnym odcinku pt „Polskie wino 2022&2023. Podsumowania i prognozy” w gronie naszych gości – znawców i entuzjastów polskiego wina – rozmawialiśmy o tym co najważniejszego wydarzyło się w poprzednim roku i co nas czeka w tym roku.
Posłuchajcie tego odcinka – dyskusji w której udział wzięli: Anna Bocheńska z wine baru Dzikie Wino na Kleparzu – pełnego polskiego wina, Radosław Froń – prawnik polskiego rynku alkoholowego zaangażowany w tworzenie nowej ustawy winiarskiej, Mariusz Kapczyński – dziennikarz winiarskiego, red. naczelny Vinisfery a Bartosz Promotor Kulinarny miałem okazję ich porządnie przepytać i nieźle „przefermentować”.
Podsumujmy: Przybyło nam znów nowych winnic i ten przyrost od kilku lat jest imponujący. Wystarczy powiedzieć, że w sezonie 2009/2010 mieliśmy formalnie 21 zarejestrowanych winnic o powierzchni 36 ha, żeby w sezonie 2015/2016 pochwalić się już liczbą 103 winnic z powierzchnią ponad 194 ha i powiedzieć z dumą – mamy aktualnie zarejestrowanych 481 podmiotów winiarskich, z czego według przepisów z nowej ustawy 425 z nich zadeklarowało produkcję wina i sprzedaż , całość na powierzchni 769 ha upraw. Ten przyrost jest imponujący – to o ponad 150 ha nowych winnic.
Mamy już w każdym województwie winnice 3 minimum a w Małopolsce jest ich aż 77. Słowem nie ma wymówek, że macie daleko do polskiej winnicy. Do tego należy zaznaczyć również wzrost nasadzeń takich odmian winorośli jak np. pinot noir czy zweigelt lub grüner veltliner.
Początek roku to również długo oczekiwana nowa ustawa winiarska, która rozróżniła podmioty na te które produkują wino i te które prowadzą uprawy winogron (czyli mamy w Polsce formalnie zarówno winogrodników jak i winiarzy). Ustawa wprowadziła również możliwość zakupu winogron przez winiarzy i ich certyfikacji a także bezpośrednią sprzedaż win przez winnice podmiotom z branży gastro.
W tamtym roku mieliśmy w naszym zespole radiowym jeden podstawowy problem w weekendy – pytanie brzmiało zawsze tak samo „Jaki festiwal winiarski wybrać – gdzie pojechać ” – i tu był zasadniczy problem bo liczba wydarzeń i festiwali winiarskich zdecydowanie przekraczała nasze możliwości bikokacji. O innych ważnych aspektach posłuchacie w odcinku podsumowującym rok 2022.
Czas na temat główny tego odcinka – jak co roku i w tym postanowiliśmy docenić kilka ważnych projektów, wydarzeń, inicjatyw winiarskich za którymi stoją polscy winiarze i ludzie którzy wspierają ten rozwój.
Zaczynamy!
W tamtym roku w kategorii WYDARZENIE WINIARSKIE wyróżniliśmy dolnośląski Festiwal Winiarze i Przyjaciele – Finał Na Partynicach. To był bardzo dobry pomysł promocji polskiego wina z tego regionu. Napisaliśmy rok temu „takiego rozmachu mogą winiarzom dolnośląskim pozazdrościć wszyscy”. W tym roku impreza cieszyła się również dużą popularnością – co tylko potwierdza słuszność naszego wyboru.
WYDARZENIE WINIARSKIE
W tym roku uznaliśmy, że nasze wyróżnienie w tej kategorii przyznajemy dwóm wydarzeniom winiarskim:
MUŚNIĘCI Festiwal Win Musujących w Krośnie Odrzańskim
To była pierwsza edycja tego wydarzenia. Ten Festiwal to wspólna inicjatywa winiarzy z okolic Krosna Odrzańskiego, którzy produkują wino musujące metodą tradycyjną a którzy założyli Stowarzyszenie KLUB 5. To już polskie zagłębie produkcji win musujących. Tymi bąblami zaraził winiarzy i chętnie pomaga innym winiarzom do dziś Guillaume Dubois – właściciel Winnicy Gostchorze. Jego 11 hektarowa winnica znajduje się we wsi Gostchorze, niedaleko Krosna Odrzańskiego a jego pierwsze wino powstało w 2015r. Festiwal był okazją do degustacji i osobistych spotkań z winiarzami produkującymi wina nie tylko w tym regionie ale również z gośćmi z innych regionów. Musujące w Polsce są niewątpliwie na fali!
Festiwal pokazał, że w Polsce możemy robić bardzo dobre jakościowo wina musujące metodą tradycyjną, że te wina możemy serwować na każdym spotkaniu towarzyskim a nie tylko od święta. Bardzo dobra inicjatywa promocyjna, interesujący program towarzyszący i dobrze prowadzona komunikacja w social mediach. Słowem nasze gratulacje dla ekipy winiarzy z Winnicy Gostchorze, Winnicy Pod Wieżą, Winnicy Od Nowa, Winnicy Aris, Winnicy Margaret i wszystkich organizatorów.
Koniecznie zapiszcie w waszych kalendarzach imprez do odwiedzenia termin tegorocznej edycji. W dniach 7-9 lipca widzimy się Krośnie Odrzańskim.
Drugie wyróżnienie w tej kategorii, przyznajemy wydarzeniu – ściśle mówiąc duetowi wydarzeń odbywających się w Zielonej Górze:
Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego (maj 2022)
i
Dni Otwartych Piwnic Winiarskich organizowane przy wsparciu Urzędu Miasta Zielona Góra (czerwiec 2022)
w ramach których mogliście odwiedzić 19 historycznych piwnic winiarskich i zdegustować wina z 30 winnic z województwa lubuskiego.
Wstęp do piwnic był bezpłatny, a do degustacji upoważniały karnety degustacyjne. Te wydarzenia cieszyły się ogromnym powodzeniem – wszystkie karnety sprzedawały się jak ciepłe bułeczki lub …. orzeźwiające rieslingi. To bardzo dobra forma promocji tradycji winiarskich Zielonej Góry i lubuskiego winiarstwa odwołująca się wprost do prawdziwej a nie wykreowanej sztucznie tożsamości miejsca i regionu. Piwnice winiarskie w Zielonej Górze – to miejsca często na co dzień niedostępne gdzie można- mówiąc w przenośni – dotknąć historii winiarskiej.
Tak jak w przypadku Festiwalu Muśniętych koniecznie zapiszcie datę Dni Otwartych Piwnic Winiarskich od 8 do 11 czerwca w Zielonej Górze. W ciągu 4 dni odwiedzicie 20 historycznych piwnic winiarskich, w których spotkacie się z winiarzami 30 lubuskich winnic. Do tego degustacje komentowane, koncerty, spacery winiarskie i ciekawe spotkania. W tym roku będziemy w dalszym ciągu świętowali 800 lat Zielonej Góry, a do tego 700 lat praw miejskich. To wyjątkowy podwójny jubileusz. Karnety degustacyjne są już w sprzedaży. My na pewno do Zielonej Góry się wybieramy.
DEBIUT
Jak już powiedzieliśmy we wstępie dzisiejszego odcinka tempo rozwoju polskich winnic jest niezwykle dynamiczne, pojawiają się kolejne profesjonalne projekty winiarskie chociażby takie jak np. Majątek Drzewce czy Winnica Charbielin, która będzie miała oficjalną premierę w tym roku. Ten dynamiczny rozwój skłonił nas by w tej edycji podsumowania nie przyznawać indywidualnego wyróżnienia w kategorii DEBIUT ale skierować je do grupy winiarzy z Wielkopolski – którzy zorganizowali się, utworzyli WIELKOPOLSKIE STOWARZYSZENIE WINIARZY i ruszyli ze wspólną promocją regionu. Już pierwsza ich impreza dla mieszkańców Poznania i okolic czyli otwarta degustację win na Rynku Jeżyckim we wrześniu 2022 pokazała, że winiarze wielkopolscy to rosnąca w siłę grupa winiarska. Członkowie tego Stowarzyszenie mają różną historię – część z nich robi wina już od dobrych kilku lat a część z nich to debiutanci.
Historia tego Stowarzyszenia ma swój początek pod koniec sierpnia 2021 roku, na Targach Polskich Win i Winnic, gdzie grupa reprezentantów wielkopolskich winnic podjęła decyzję o powołaniu do życia tej organizacji. I tak 2 maja 2022 zarejestrowano Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy.
Miasto Poznań oraz Wielkopolska posiadają duże tradycje w uprawie winorośli i produkcji wina. Region obfituje w pofałdowane tereny morenowe – wskutek działania dziesiątek lodowców, zlewisko Warty i Noteci wraz z ich odpływami oraz krainy 100 jezior Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego. To są bardzo dobre warunki zarówno do uprawy, produkcji wina jak i tworzenia szlaków winiarskich i uprawiania enoturystyki. Najważniejsze i to chcemy docenić w tym debiucie – winiarze są razem i pokazują, że w Wielkopolsce robi się też dobre wina. „Wina Warte Poznania” podoba nam się to hasło, będziemy kibicować i wnikliwie przyglądać się ich dalszym działaniom. Zaglądajcie regularnie na ich profil na FB.
ENOTURYSTYKA
W kategorii Enoturystyka, którą ustanowiliśmy w tamtym roku wyróżnienie trafiło do Winnicy Kazimierskie Wzgórza do Marka i Bogumiły Rak – pięknie urządzonego siedliska enoturystycznego – w prawdziwie zachodnim, winiarskim stylu z bardzo dobrze przemyślanym konceptem biznesowym i marketingowym.
W tym roku to Wyróżnienie kierujemy również jak w przypadku wielkopolskich winiarzy do całej grupy winiarzy – do działających wokół bardzo filmowego miasta – miasta pełnego zagadek kryminalnych rozwiązywanych przez Ojca Mateusza czyli do Sandomierza.;) Winiarze z Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy tworzą od kilku lat bardzo konsekwentnie świetny produkt enoturystyczny czyli SANDOMIERSKI SZLAK WINIARSKI.
Jesteśmy pod wrażeniem ich wspólnej pracy promocyjnej i wydarzeń, które organizują. Począwszy od umownego początku sezonu enoturystycznego czyli od maja winiarze zorganizowali:
- Dni Otwartych winnic w maju czyli spotkania, rozmowy, degustacje i podróże po winnicach, wycieczki zorganizowane i wizyty gości indywidualnych
- instalację drogowskazów przy Miejskiej Winnicy, wyznaczające drogę na Sandomierski Szlak Winiarski do każdej z winnic!
- Piknik Kwitnącej Winorośli w czerwcu – czyli dwudniowa impreza w Winnicy Nadwiślańskiej- stoika degustacyjne winnic Stowarzyszenia, stoiska z tradycyjnym jedzeniem od Kół Gospodyń Wiejskich i koncerty
- prezentację win w czasie Jarmarku Jagiellońskiego w Sandomierzu
- Dni Otwartych Winnic w sierpniu
- II Festiwal Biegowy Sandomierskim Szlakiem Winiarskim we wrześniu – (3 zróżnicowane trasy, punkty regeneracyjne w winnicach, wspaniałe nagrody)
- wreszcie na największą imprezę Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego, podsumowująca rok winiarski czyli Święto Młodego Wina
Bo winiarze sandomierscy mają niewątpliwie wielkie zasługi również w promocji tradycji polskich win świętomarcińskich. W tym roku zorganizowali w listopadzie już 10 edycję Święta Młodego Wina, gdzie można było spróbować win z 12 sandomierskich winnic. Paszporty Enoturysty uprawniające do degustacji sandomierskich win rozeszły się błyskawicznie. Były występy artystyczne Teatru Ognia oraz Chorągwi Ziemi Sandomierskiej. Posiadacze Paszportu mogli zakupić przygotowane przez restauracje specjalne dania świetnie komponujące się z winami od sandomierskich winiarzy.
Brawa dla Mateusza Paciury Prezesa Stowarzyszenia i całej ekipy sandomierskich winiarzy! Jesteśmy bardzo ciekawi co winiarze sandomierscy przygotowali dla nas w tym roku!
INICJATYWA ROKU
Powiedzmy sobie szczerze – polskie wino wymaga dalszej edukacji i promocji. Misją naszego radia jest m.in. zabieranie polskich konsumentów w świat polskiego wina.
W tym roku w kategorii INICJATYWA ROKU wyróżniliśmy KWARTALNIK TRYBUSZON – nowe wydawnictwo winiarsko-lifestylowe. W 2022 ukazały się dwa numery tego czasopisma. Tu musimy zrobić uwagę – mieliśmy przyjemność zarówno Bartosz jako autor artykułów enoturystycznych i artykułów o polskich winnicach jak i Maja wraz z Pauliną jako autorki Krakowa, Wrocławia i Lublina na Kieliszki publikować na łamach Trybuszona.
Mimo naszego osobistego zaangażowania jesteśmy zdania, że to inicjatywa która wniosła nową wartość do edukacji i promocji świadomej degustacji wina. Wystarczy spojrzeć na listę płac – to znani dziennikarze, polscy winiarze i sommelierzy m.in: Kamil Barczentewicz, Krzysztof Fedorowicz, Michał Pajdosz Guillaume Dubois, Małgorzata Kucikiewicz, Mariusz Kapczyński, Wojciech Giebuta, Michał Bardel, Radosław Froń, Maciej Sokołowski i wielu innych. Warto przyglądać się i korzystać z wyników kolejnych paneli degustacyjnych – do tej pory w Trybuszonie mieliśmy okazję poznać polskie wina musujące wytwarzane metodą tradycyjną , polskie rieslingi i polskie pinoty.
Następna kategoria naszych wyróżnień dotyczy wartościowych pomysłów marketingowych i lub działań związanych z winem realizowanych w social mediach.
POMYSŁ MARKETINGOWY/SOCIAL MEDIA
Tym razem w kategorii wyróżnienie za rok 2022 przyznaliśmy projektowi Wine Thinking za którym stoi Patrycja Nawrocka.
Winna edukatorka i dziennikarka z 5 letnim stażem prowadzenia degustacji, Cenimy bardzo działalność edukacyjną Patrycji w social mediach. Jej wpisy i filmy są przygotowywane w sposób atrakcyjny dla widzów, merytorycznie bez tanich chwytów instagramerskich. Patrycja jest przykładem profesjonalistki, która bierze odpowiedzialność za swoje słowa, stosuje fajne formy komunikacji i robi to z dużą klasą i wdziękiem. Patrycjo Wine Thinking tak trzymać !
Profil Wine Thinking na FB & Intagram Wine Thinking
WINO PONAD PODZIAŁAMI
W tej kategorii w tym roku mamy dwa wyróżnienia – o bardzo społecznym charakterze:
Pierwsze z nich dla inicjatywy z polskim akcentem czyli SABOTAGE Wine – Wino to wolność. Międzynarodowa akcja wsparcia ludzi wina dla Ukraińskich Sił Zbrojnych. zorganizowana przez kijowski naturalny wine bar Sabotage Wine wspólnie z kopenhaskim Vinsupernaturel. W tę inicjatywę jako pierwszy w Polsce włączył się krakowski wine bar Chabry z Poligonu wraz z Winnicą Przybysławice.
Wymierne wsparcie w ramach całej akcji polegało po prostu na zakupie win przekazywanych przez winiarzy a oznaczonych specjalną etykietą w barwach narodowych Ukrainy. W akcję w Polsce włączyli się również: Winnica Kresy i Enoteka Kazimierz, Winnice Wzgórz Trzebnickich i Miro winiarnia i sklep, Winnica Amonit i Dzikie Wino Na Kleparzu. W sytuacji, którą mamy tuż za naszą wschodnią granicą, to wyróżnienie dla tej inicjatywy wydaje się bezdyskusyjne.
Drugie wyróżnienie ma również bardzo jednoznaczny społeczny wydźwięk – to KALENDARZ na rok 2023 ze zdjęciami lubuskich kobiet wina. Autorem tego pomysłu jest Barbara Buczek z Winnicy Pod Lipą, która zaprosiła do współpracy Lubuskie Centrum Winiarstwa oraz lubuskie winiarki. Zdjęcia zrealizowano błyskawicznie we wrześniu w ciągu jednego dnia w winnicy samorządowej w Zaborze. Winiarki wystąpiły w codziennych sytuacjach – w pracy w winnicy i winiarni.
„Prace nad kalendarzem wspominam jako świetną zabawę. Miałyśmy wtedy dużo obowiązków, ale inicjatywa była bardzo szczytna, a więc nie miałam wątpliwości, aby do niej dołączyć – wspomina Kinga Kowalewska-Koziarska z Winnicy Kinga, która wspólnie z Aleksandrą Walenciak z Winnicy Nadodrzańskie Wzgórza jest bohaterką grudniowego zdjęcia w tym kalendarzu.
Zdjęcia do kalendarza wykonała Izabela Chwojnicka a wsparcia dla projektu udzielił Urząd Marszałkowski – i co najważniejsze cały dochód z darowizn – bo kalendarz był dystrybuowany bezpłatnie – został przekazany na Dom Samotnej Matki w Zielonej Górze –
„Dom Samotnej Matki pomaga kobietom w kryzysie bezdomności, kobietom, które doświadczyły przemocy. Każda cegiełka się liczy. Pomagać można nie tylko finansowo” – zachęcała Barbara Buczek. Gratulacje za tę inicjatywę. Serce winiarskie rośnie!
NAGRODA SPECJALNA – RADIOWY KORKOCIAG
Kategoria otwarta, w której doceniamy zarówno samych winiarzy, jak i ważne projekty czy przedsięwzięcia, które odbiły się głośnym echem w polskim winie w danym roku.
W pierwszej edycji za rok 2020 był to Marcin Furtak z Winnicy Saganum którego nagrodziliśmy za to, że odczarował słodkie wina w Polsce i rozłożył na łopatki najważniejsze konkursy winiarskie. Za rok 2021 to najważniejsze wyróżnienie postanowiliśmy przyznać winiarzowi i pisarzowi Krzysztofowi Fedorowiczowi za książkę ZASWIATY. OPOWIESCI O NIEPRZEMIJANIU.
W tym roku to Wyróżnienie wędruje również do Zielonej Góry – do FUNDACJI TŁOCZNIA – która przywraca pamięć o bogatej historii i tradycjach winiarskich Zielonej Góry i jej spuściźnie kulturalnej. Realizuje różnego rodzaju wydarzenia, przywołuje w swoich akcjach postacie historyczne i odkrywa dla szerokiej publiczności niezwykle miejsca winiarskie czyli piwnice winiarskie.
W roku 2022 w roku jubileuszowym 800-lecia Zielonej Góry Fundacja Tłocznia zrealizowała m.in.: noworoczny spacer z lampami naftowymi na Jagodowe Wzgórze, spacer winiarski dla Ukrainy. Od braci Mannigel do Briegera,, współorganizację II Lubuskiego Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic, organizację Dni Otwartych Piwnic Winiarskich, degustacje komentowane w czasie corocznego święta wina czyli Winobrania, ekspozycję w Sali Szeptów Odnowa. Biennale Zielona Góra czy Zielonogórskie Zaduszki – koncert Andrzeja Struga a także Święto Młodego Wina w piwnicy przy Wodnej.
Do tego Fundacja brała udział w pracach nad utworzeniem Zielonogórskiego Szlaku Winiarskiego i opracowała wyniki badań z cmentarza św. Jana w ramach projektu pt. “Cmentarz św. Jana – najstarsza nekropola Zielonej Góry” a także była jednym z wydawców książki Bartłomieja Gruszki “Atelier fotograficzne w dawnej Zielonej Górze (Grünberg in Schlesien)”. Ta książka otrzymała nagrodę rektora UAM dla najlepszej książki popularnonaukowej podczas gali Lubuskich Wawrzynów.
Co ważne Fundacji udawało się pracować „ponad podziałami” zarówno z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego, Urzędem Miasta Zielona Góra, jak i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Gratulacje dla całej ekipy: Bartosza Gruszki, Kingi Koziarskiej- Kowalewskiej, Krzysztofa Fedorowicza, Szymona Płóciennika i wszystkich przyjaciół Fundacji Tłocznia. Dobra robota!
Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!
Jak co roku mówimy wam: “Do zobaczenia w polskich winnicach i na festiwalach a za rok następne nasze wyróżnienia“!
O “WYRÓŻNIENIACH RADIA KULINARNEGO Polskie Wino 2022” posłuchacie również na Spotify.
a także na Google i Apple Podcats
Podcast do bezpośredniego pobrania tutaj
P\osłuchajcie również Polskie wino 2022&2023. Podsumowania i prognozy”