fbpx

26 września 2022

Wielkie SERwowanie – wielkie święto polskich serowarów. Goście: Jolanta Lunitz i Sylwester Wańczyk

W naszym podcaście dziś goście związani z polskim serowarstwem farmerskim: Jolanta Lunitz – aktywistka serowarska, członkini zarządu Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych z którą rozmawialiśmy o święcie serowarów we Wrocławiu i Sylwester Wańczyk z serowarni Wańczykówka – o którym można śmiało powiedzieć, że to mistrz serowarski, który dzieli się od lat swoim doświadczeniem i szkoli nowych serowarów, animuje i wspiera akcje serowarów m.in. święto serowarskie czyli WIELKIE SERWOWANIE, aktywnie działa w Stowarzyszeniu Serowarów Farmerskich i Zagrodowych, aktualnie pełni funkcję Prezesa.

o Wielkim SERwowaniu czytajcie tutaj

W tym podcaście pytamy Sylwestra Wańczyka:

  • Od kiedy możemy mówić o odradzaniu się rzemieślniczego serowarstwa
  • Jak nasz gość ocenia stan rozwoju tej kategorii produktów w Polsce
  • Co jest siłą polskich serowarów
  • Co serowarom najbardziej przeszkadza w ich codziennej działalności?
  • Czym się zajmuje Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych
  • Co w najbliższych planach mają serowarzy

a Jolantę Lunitz:

  • Co to za wydarzenie Wielkie SERwowanie
  • Czym się wyróżnia ta impreza – dlaczego warto przyjechać do Wrocławia
  • Jak rozwijają się serowarzy patrząc na kolejne edycje Wielkiego SERwowania
  • Kiedy Jola połknęła bakcyla serowarskiego i gdzie się uczyła robić sery
  • Czy robienia sera stało się modne
  • Skąd amatorzy powinni czerpać wiedzę na temat serowarstwa

Informacje o Wielkim SERwowaniu – przydatne linki

Na święcie serowarów nie może zabraknąć wina!

Piwnice Antoniego – małopolska winnica to rodzinna winnica położona we wsi Wola Lubecka na krańcach województwa małopolskiego, u stóp owianego legendą wzgórza Kokocz (434 m.npm.). To miejsce odznaczające się nieskazitelną czystością przyrody. Miejsce, z którego roztacza się niezapomniany widok na piękną okolicę. Winnica powstawała na przestrzeni kilkunastu lat. Najpierw, jako amatorska uprawa kilkunastu a potem kilkudziesięciu krzewów, aby przejść do obecnie ponad 2700 nasadzeń na obszarze 50 arów. Ich wina są wielokrotnie nagradzane medalami na ogólnopolskich jak i międzynarodowych konkursach winiarskich. Na terenie gospodarstwa znajduje się również pasieka, którą tworzy obecnie ponad 50 rodzin pszczelich. Ponadto zajmują się również uprawą borówki amerykańskiej, posiadamy też stary sad. Z własnych upraw wytwarzają soki oraz naturalne octy owocowe.

Winnica Goja – Maria i Wiesław Gój to jej właściciele i założyciele, a także główni pracownicy. Mieszkamy we wsi Burów k/Balic i tu znajduje się winiarnia gdzie są przerabiane owoce i wyrabiamy nas wino. Białe i czerwone, a czasem różowe z odmian rosnących na naszej winnicy, która jest oddalona o 25 km i mieści się we wsi Smardzowice k/Skały. Tuż obok jest Ojcowski Park Narodowy. Na powierzchni ok. 1 ha w rejonie czystym ekologicznie rosną odmiany białe: seyval blanc, solaris, kristaly, jutrzenka i czerwone: regent, marechal foch, leon millot. Owoce zbieramy i selekcjonujemy ręcznie, a wino produkują z największą starannością w tradycyjny naturalny sposób. Część win nie jest filtrowana aby zachować w nich jak najwięcej aromatów. Wina są niepowtarzalne i widać w nich charakter solidnej rzemieślniczej roboty. W winnicy prowadzą działalność enoturystyczną. Wszystkich, którzy są ciekawi jak wygląda i rośnie winnica w Polsce oraz jak smakuje polskie wino winiarze zapraszają do odwiedzin w winnicy lub winiarni.

Winnica 55-100 położona jest na przepięknych Wzgórzach Trzebnickich, charakteryzujących się wyjątkowym mikroklimatem i najdłuższym okresem wegetacyjnym w Polsce. Dojazd z Wrocławia zajmuje zaledwie 20 min. Na miejscu winiarze organizują degustacje połączone ze zwiedzaniem winnicy i winiarni, ilustrując tajemnice uprawy i produkcji tego niesamowitego trunku. Łączą one w sobie przyjemność z odkrywania aromatów, smaków i kolorów wina wszystkimi zmysłami oraz relaks na łonie natury. Łączna powierzchnia uprawy wynosi 4 h

Winiarnia Synapsa to nowe winiarskie miejsce na Opolszczyźnie, miejsce spotkań emanujące spokojem i kameralną atmosferą.

Podcast do ściągnięcia na swój komputer tutaj

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego