fbpx

24 grudnia 2022

Wino łączy czyli polska kolęda w wykonaniu słoweńskich winiarzy.

Czas świąteczny – czas radości, życzeń i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Tradycyjny stół z potrawami, żywa choinka i świąteczne zwyczaje. Prezenty i dobre wino. Ten czas to również czas bardzo śpiewny. Wokół rozbrzmiewają klasyczne i nowoczesne christmasy i tradycyjne kolędy. Niezależnie od talentów muzycznych na święta śpiewać trzeba!

Wino łączy i to nie tylko winiarzy. Wino łączy nas przy stole, od śniadania do późnej nocy, wino łączy w drodze, w radości i smutku. Ma w sobie niepojętą moc łączenia. Dlaczego o tym teraz piszemy. Przyjaciel naszego Radia Kulinarnego – Damian Buraczewski (www.slovvine.pl) niestrudzony propagator wina słoweńskiego w Polsce – wraz z winiarzami słoweńskimi przygotowali muzyczny świąteczny prezent. Nagrali wspólnie z dedykacją dla polskich przyjaciół kolędę „Wśród nocnej ciszy”

Słuchajcie i śpiewajcie!

O tym jak do tego doszło opowiada Damian – W mojej wsi mamy dwa chóry i orkiestrę dętą, która działa nieprzerwanie od 90 lat – mówi Damian. – Muzyka jest tu powszechna. Kilkakrotnie trafiłem na spontaniczne koncerty a’capella w wykonaniu amatorów, czy to w barze, czy w czasie pracy, np. winobrania.

Okazało się, że muzycznych talentów nie brakuje także wśród słoweńskich winiarzy. Tak narodził się pomysł, żeby przygotować tradycyjną polską kolędę. Plan od razu spodobał się Słoweńcom, jednak do zaaranżowania utworu potrzebna była pomoc profesjonalnego muzyka. Do projektu dołączył więc dyrygent orkiestry dętej z Nowej Gorycji, Nejc Kovačič.

Utwór został rozpisany na pięć instrumentów i sześć głosów. Kolędę zaśpiewano w dwóch językach. Pierwsza część jest po polsku, w drugiej możemy wysłuchać wersji słoweńskiej. Główny wokal przypadł Mojcy Štoka z winnicy Štoka. Mojca oprócz pracy w winnicy, zajmuje się także śpiewaniem, a jej utwory można usłyszeć w słoweńskich stacjach radiowych.

Rolę chóru wzięła na siebie rodzina Bric. Jej członkowie od wielu lat śpiewają w lokalnym chórze. Wszyscy z wyjątkiem młodego gospodarza, Žana. On z kolei zagrał na najpopularniejszym w Słowenii instrumencie muzycznym – harmonii diatonicznej. Jej charakterystyczny dźwięk dominuje we wszystkich ludowych pieśniach. Po instrument chętnie sięgają także lokalne zespoły popowe i rockowe.

Przy pianinie zasiadła Staša Berce, córka właścicieli winnicy Posestvo Berce. Polski bloger chwycił za gitarę klasyczną, a bracia z winnicy Moro odpowiadali za sekcję rytmiczną. Damjan Jakončič zagrał na gitarze basowej, a jego młodszy brat Jan, na perkusji. Jan odpowiadał także za nagrania i realizację dźwięku.

ZAŚPIEWAJCIE KONIECZNIE W ŚWIĘTA RAZEM ZE SŁOWEŃSKIMI WINIARZAMI!

WSZYSTKIEGO DOBREGO OD NASZEGO ZESPOŁU!

Posłuchajcie również naszych podcastów o winie słoweńskim

Słowenia – mały wielki kraj winiarski. Gość Damian Buraczewski SlovVine.com

Ćwiczenia ze cvička czyli odkrywanie winnej Słowenii. Gościni Veronika Frelih (Winnice Frelih – region Dolenjska)

Damian Buraczewski zaprasza !

Przeczytajcie – tutaj “10 powodów dla których należy odwiedzić winiarską Słowenię” – Damian Buraczewski specjalnie dla Radia Kulinarnego

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego