fbpx

04 kwietnia 2022

Słowenia – mały wielki kraj winiarski. Gość Damian Buraczewski SlovVine.com

Siedem godzin jazdy samochodem z Krakowa i jesteśmy w Słowenii. Dla większości z nas to nadal kraj mało znany pod kątem winiarskim, kulinarnym i enoturystycznym. Czas nadrobić zaległości i zachęcić Was do wizyty w tym małym wielkim kraju winiarskim. Zapytacie dlaczego warto tam jechać? Poznajcie Słowenię z naszym gościem – Damianem Buraczewskim, który mieszka od lat w Słowenii, podróżuje i prezentuje winiarską Słowenię, przyjaźni się z winiarzami słoweńskimi i pokazuje ich wina w Polsce.

Rozmawialiśmy z Damianem podczas naszej ostatniej winiarskiej wizyty – tym razem podróżowaliśmy po najmniejszym regionie winiarskim Słowenii czyli Posavje (położonym w południowo-wschodniej części tego kraju).

Region Posavje – obszar Dolensjka polożony na południe od Ljubljany związany z rzeką Krką fot. Damian Buraczewski

W tym podcaście:

  • Czy Słowenia to rzeczywiście kraj wina
  • Gdzie się wytwarza wino w Słowenii
  • Co Damiana tak bardzo zafascynowało w winiarstwie słoweńskim, że postanowił tam zamieszkać i pracować z winiarzami słoweńskimi
  • Jakie endemiczne odmiany winorośli uprawia się w Słowenii
  • Skąd się wzięło winiarstwo w Słowenii
  • Co to jest cvicek, jak smakuje i na czym polega jego fenomen
  • Co można wyczytać na etykiecie wina ze Słowenii
  • Jaka jest kuchnia słoweńska
  • Jakie wino podaje się do dunajskiego zrezeka
  • Co zjemy i wypijemy w tradycyjnej gospodzie słoweńskiej
  • Czy będziemy pić wina słoweńskie w Polsce
  • W który region winiarski zaplanować swoją wyprawę enoturystyczną
Bartosz & Damian Bauraczewski , Kraków marzec 2022 degustacja win słoweńskich

Damian Buraczewski – ze Słowenią związany od 2011 roku, a ze słoweńskim winem od 2013 roku. Zafascynowany enologicznym bogactwem tego kraju, odbył kurs sommelierski w Ptuju, w mieście z najstarszą winiarską piwnicą w kraju. Zawodowo zajmuje się doradztwem marketingowym dla słoweńskich winiarzy oraz promocją słoweńskiego winiarstwa w Polsce we współpracy ze słoweńskimi izbami turystycznymi. Autor licznych artykułów o winiarstwie słoweńskim publikowanych m.in. w tygodniku „Przegląd”,  „Tygodniku Powszechnym” oraz w „Czasie wina”. Aktualnie regularnie publikuje co dwa tygodnie ” Listy ze Słowenii” w „Travel Magazine”. Jego winiarski blog SlovVine został nagrodzony w konkursie magazynu „Czas Wina” na  Winiarski Blog Roku 2018 nagrodą jury, a w konkursie na Winiarski Blog Roku 2019 zdobył nagrodę główną.

Zapraszamy do śledzenia SlovVine na Facebooku oraz Instagramie.

Słowenia winiarska w pigułce

źródło informacji: Damian Buraczewski – www.slovvine.com

Według danych słoweńskiego ministerstwa rolnictwa z roku 2018, winnice w Słowenii zajmują powierzchnię 18 550 hektarów.

Do rejestru producentów winogron i wina (sł. register  pridelovalcev  grozdja  in  vina) wpisanych jest z kolei 30 000 podmiotów, którzy uprawiają winorośl na 15 500 hektarach. To oznacza, że ponad 3000 ha winnic są to uprawy przydomowe, na własne potrzeby (sł. samooskrba) bez większego znaczenia gospodarczego. Z 30 000 zarejestrowanych producentów jedynie 2 300 swoje wina butelkuje. Roczną produkcją ponad 500 000 litrów może się pochwalić 11 producentów. Powierzchnia upraw ekologicznych to 536 ha (dane z roku 2016).

Szacowana roczna produkcja wina w Słowenii wynosi około 90 mln. litrów, z czego 30% stanowi produkcja nierejestrowana, czyli na własne potrzeby. Z wina dostępnego na rynku około 70% stanowi wino jakościowe.

Konsumpcja wina w Słowenii per capita jest jedna z wyższych w Europie. Słoweńcy rocznie wypijają około 43 litry wina na głowę. Ranking otwierają mieszkańcy Luksemburga (50 l/capita), na drugim miejscu znaleźli się Portugalczycy (48 l/capita).

Międzynarodowy handel winem rośnie. Wartość eksportu słoweńskiego wina w roku 2017 wyniosła prawie 13,4 mln E, natomiast wartość importu 13,3 mln E. Głównymi rynkami eksportowymi słoweńskiego wina są Niemcy, USA, Chorwacja, Holandia, Bośnia i Hercegowina oraz Czechy. Najwięcej wina do Słowenii importuje się z Macedonii, Włoch, Niemiec i Węgier.

Jedną z ciekawostek dotyczących Słowenii jest to, że rośnie tu najstarsza winorośl na świecie. To ponad 400-letnia Stara trta (Stara Winorośl), którą znajdziemy w Mariborze, w dzielnicy Lent nad brzegiem Drawy. Zbieranie owoców z tej winorośli jest kolejnym ważnym wydarzeniem w winiarskim świecie Słoweńców.

Winiarskie regiony w Słowenii Winorośl w Słowenii uprawia się w trzech regionach: Podravje, Posavje i Primorje, które z kolei dzielą się na 9 obszarów (sł. okoliše).

Podravje jest największym regionem, zajmuje ponad 40% powierzchni wszystkich słoweńskich winnic. Podravje znajduje się w północno-wschodniej Słowenii w dorzeczu rzeki Drawy, skąd pochodzi jego nazwa. Region dzieli się na dwa obszary:

  • Słoweńska Styria (Slovenska Štajerska)
  • Prekmurje.

Styria jest największym winnym obszarem w kraju (około 6 000 ha winnic). Na charakter win Podravja największy wpływ miało winiarstwo austriackie. W regionie tym uprawia się przede wszystkim białe szczepy winorośli – 93%.

Drugim co do wielkości regionem jest Primorska, która dzieli się na cztery obszary:

  • Słoweńska Istria (Slovenska Istra),
  • Kras,
  • Vipavska Dolina (Dolina Vipavy)
  • oraz Goriška brda (wł. Collio).

Region Primorska charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim z wpływami alpejskimi. Na charakter winiarstwa na tym terenie wpływ miało winiarstwo włoskie. W uprawie przeważają odmiany jasne – 55%.

Najmniejszym słoweńskim regionem jest Posavje. Dzieli się na trzy obszary:

  • Bizeljsko – Sremič
  • Dolenjska
  • Bela krajina.

Posavje znajduje się w dorzeczu rzeki Sawy w południowo-wschodniej części kraju. Jest to jedyny region, gdzie dominuje uprawa ciemnych odmian winorośli – 58%.

mapa

Enoturystyka w Słowenii

Damian Buraczewski na swoim portalu www.slovvine.pl pisze: Aby ułatwić uprawianie enoturystyki, czyli turystyki związanej z winiarstwem, tutejsza izba turystyczna utworzyła tzw. winne szlaki (vinske ceste). Każdy z winorodnych podregionów ma przynajmniej jednen oznaczony szlak winny. Są to brązowe kierunkowskazy z nazwą szlaku zachęcające do opuszczenia drogi głównej i skierowania się na węższe dróżki. Przy tych szlakach znajdują się winnice, piwnice z winem, winoteki oraz tzw. vinotoče (rozlewnie wina). 

naslovnica_anglija_web_271985

Dla zagranicznych turystów słoweńska izba turystyczna wydała katalog „Winne szlaki Słowenii”. Katalog został wydany w języku angielkim i niemieckim. Jest to przewodnik turystyczny dla wielbicieli wina. Opisane zostały wszystkie trzy główne regiony winiarskie oraz czternaście podregionów wraz z ich turystyczną ofertą. Oprócz tego zawiera także cenne informacje o kulturze winiarskiej oraz przedstawia bliżej kilka większych winnic. Znajdziemy tam również informacje o produktach regionalnych, lokalnych specjalnościach kulinarnych, restauracjach, bazie noclegowej oraz centrach informacji turystycznej. Na marginesie do każdego z regionów znajdują się informacje kontaktowe do kilkudziesięciu winnic. Nadzór merytoryczny nad publikacją został powierzony etnologowi dr Janezu Bogataju oraz sommelierowi i degustatorowi wina Jožetu Rozmanu. Tutaj znajduje się publikacja w języku angielskim w formacie pdf

Zabieramy Was na wycieczkę do słonecznej Słowenii – oto kilka naszych poleceń

Słowenia zachodnia – region Primorska

Polecamy Wam do odwiedzenia winnice:

  • Winnica Moro – rodzinna winnica znajdująca się w obszarze winiarskim Goriška brda (wł. Collio). 
  • Winnica Bordon – rodzinna winnica znajduje się w północnej części Półwyspu Istria, tuż u wybrzeża Adriatyku.
  • Winnica Bric (zajrzyjcie tu do opisu) – pięknie położona rodzinna winnica znajduje się w dolnej części Doliny Vipavy

fot. Damian Buraczewski www.slovvine.com

Słowenia północno-wschodnia – region Podravje

Polecamy Wam do odwiedzenia winnice:

  • Winnica Freser (zajrzyjcie to do opisu)
  • Ducal (zajrzyjcie tu do opisu) – winnica z zacięciem „artwine” położona w słoweńskiej Styrii na północ od Mariboru, tuż przy granicy z Austrią. 

Winnica Ducal – fot. Mitja Kobal

Słowenia południowo-wschodnia – region Posavje

Polecamy Wam do odwiedzenia winnice:

  • Winnice Colnar (zajrzyjcie tu do opisu) – rodzinna winnica położona na obszarze Dolenjska
  • Winnica Frelih – (zajrzyjcie tu do opisu) rodzinna winnica również położona w na obszarze Dolenjska / wywiad z Veroniką Frelih w przygotowywanym premierowym odcinku Radia Kulinarnego Wine Podcast już wkrótce!

Podcastu możecie słuchać również w aplikacji SPOTIFY

również w Apple Podcasts i Google Podcats oraz w innych popularnych aplikacjach do słuchania podcastów.

WERSJA DO POBRANIA – Podcast możesz też pobrać także bezpośrednio na swoje urządzenie (w formacie mp3) tutaj.

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego