fbpx

28 marca 2022

Gouda – ten ser niejedno ma imię. Gość: Sylwester Wańczyk mistrz serowarski z serowarni farmerskiej Wańczykówka

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sera. To świetna okazja, żeby opowiedzieć Wam o najpopularniejszym serze w Polsce, znanym na całym świecie czyli o goudzie. Co to za ser, skąd pochodzi, jak się go wytwarza, skąd wynikają różnice pomiędzy różnymi rodzajami goudy i z czym podawać ten ulubiony ser Polaków.

O goudzie rozmawialiśmy z Sylwestrem Wańczykiem – mistrzem serowarskim, jednym z najlepszych serowarów w Polsce, w jego rodzinnej serowarni farmerskiej Wańczykówka na Dolnym Śląsku w Krzeszowie, tuż u podnóża Śnieżki.

W tym odcinku m.in:

  • Gouda – co to za gatunek sera
  • Skąd historycznie pochodzi ser gouda
  • Za co tak naprawdę kochamy goudę
  • Jak się robi prawdziwą, farmerską goudę
  • Jak przebiega proces dojrzewania goudy
  • Co powoduje, że ten ser jest delikatny i słodkoorzechowy
  • Jak powinna smakować farmerska gouda
  • Jakie wino podawać do goudy – kilka praktycznych porad

Podstawowe etapy wytwarzania gody farmerskiej

Nazwa sera gouda odnosi się do holenderskiego miasta Gouda Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie UE dotyczącej produktów ze znakiem jakości:

„Miasto Gouda jest jednym z najważniejszych miejsc na mapie holenderskiego serowarstwa – branży, która narodziła się w średniowieczu, a dojrzałość osiągnęła w XVII w. zwanym „Złotym Wiekiem” historii Niderlandów. Nazwa handlowa sera pochodzi od nazwy miasta Gouda. Początki słynnego targu sera w tym mieście sięgają XIV w. W średniowieczu holenderskie miasta mogły ubiegać się o przywileje handlowe zapewniające monopol na sprzedaż określonych produktów. W 1395 roku monopol na sprzedaż sera w Niderlandach uzyskało miasto Gouda. Tamtejsi rolnicy mogli więc sprzedawać swoje sery wyłącznie na targu w Goudzie, i tym sposobem nazwa produktu z czasem stała się równoznaczna z nazwą miasta. W miarę jak lokalny ser zyskiwał na popularności, zaczęto go produkować także w prowincji Holandii Północnej, a potem w całym kraju. W XX w. ser Gouda, który osiągnął już status dobra narodowego, cieszył się renomą na całym świecie. Choć aktualnie sprzedaje się go w najodleglejszych zakątkach świata, tradycja miejskiego targu serów jest żywa po dziś dzień. Co czwartek rano, w okresie od kwietnia do sierpnia, na placu przed ratuszem w Goudzie rolnicy rozkładają kręgi serów i targują się z kupującymi.”

Posłuchajcie również naszych poprzednich opowieści o serach i serowarach

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego