06 lipca 2024
Slow Santok Wine & Food Festival w Nowej Marchii
To czarny koń tegorocznych polskich festiwali winiarskich. Premierowy festiwal Stowarzyszenia „Santockie Winnice”. Świetnie przygotowany program wydarzenia oparty na historii regionu i tożsamości winiarskiej. Poznajcie nieznany do tej pory szerokiej publiczności region winiarski – Nową Marchię czyli okolice Santoka niedaleko Gorzowa. Poznajcie winiarzy i ich historie. Przyjedźcie na festiwal! Zdecydowanie!

Impreza promuje lokalne tradycje winiarskie, sięgające w przypadku Santoka XV wieku, a także dziedzictwo kulinarne Ziemi Santockiej. Formuła imprezy doskonale wpisuje się w statut i działania santockiej fundacji, która szeregiem działań, w tym wydawnictw historycznych wielokrotnie udowodniła, iż bliskie jej dziedzictwo historyczne tych ziem.
Festiwal będzie okazją zaprezentowania mieszkańcom gminy i gościom z Polski nowych aspektów lokalnego dziedzictwa kulturowego, często nieznanego mieszkańcom (kulinaria sprzed 1945 roku, prężnie rozwijające się lokalne winiarstwo, mocno zakorzenione w tradycji regionu)

Slow Santok Wine & Food Festival, jaki odbędzie się 13-14 lipca 2024 roku w Santoku koło Gorzowa, opiera się na idei ruchu slow food. Organizatorzy postarają się maksymalnie zbliżyć do idei lokalnej kuchni i produkcji żywności opartej na zasadach ekologii, poszanowania środowiska i wykorzystania krajobrazu kulturowego oraz dziedzictwa naszego regionu. Stąd impreza opiera się na sile lokalnej społeczności, produkującej ekologiczne wina, a także dostarczającej produktów rolnych do sporządzenia potraw kuchni nowomarchijskiej.
W festiwalu pojawi się ze swoimi winami 5 santockich winnic (Winnica pod Basztą, Winnica pod Gwiazdami, Winnica Galia, Winnica Bergkolonie oraz Winnica Vineas Montis), a także zaproszone lubuskie winnice: Bukowicki Dom, Winnica Od Nowa.
W ramach festiwalu odbędzie się także wiele mniejszych imprez towarzyszących, jak wystawa „Nowomarchijskość” o przedwojennych i powojennych losach ludności Santoka i okolic, punkty widokowe połączone z degustacją wina, rozsiane po terenie Santoka, przejazdy dorożkami, joga twarzy, rejsy statkiem po Noteci i Warcie, spacery po winnicach, strefa chill outu pod santocką basztą.
Nieodłącznym elementem naszego festiwalu jest muzyka. Nie będzie gwiazd muzyki POP, ale muzyka ludowa – to artysci ratujący od zapomnienia typową muzykę graną na przełomie XIX i XX wieku na polskiej i łemkowskiej wsi. Zaproszonymi na festiwal artystami są Jacek Hałas z rodziną, grający stare, XIX- i XX-wieczne pieśni ludowe z terenu Polski i Karpat, a także Tomasz Kalitko – artysta plastyk, dziekan Wydziału Malarstwa ASP i muzyk grajacy pieśni wołoskie i łemkowskie a także muzykę inspirowaną flamenco i tango.
Po terenie festiwalowym będzie także spacerował i grał na akordeonie mieszkaniec pobliskiego Czechowa.
Program FESTIWALU
Sobota, 13 lipca 2024
- 9:00 – 14:00 targ produktów regionalnych
- Od godziny 16:00 – strefa gastro z potrawami nowomarchijskimi
- Od 16:00 – punkty Wino z Widokiem – wina serwowane przez winiarzy
- Od 18:00 – strefa chillout koło baszty
- 16:00 – 19:30 panele degustacyjne, rozmowy o winie z zaproszonymi gośćmi (Mariusz Kapczyński, Michał Przybylski, Monika Bielka-Vescovi, Łukasz Piekut)
- 23:00 zakończenie pierwszego dnia imprezy

Niedziela, 14 lipca 2024
- 9:00 – 14:00 targ produktów regionalnych
- Od godziny 16:00 – strefa gastro z potrawami nowomarchijskimi
Od 16:00 – punkty Wino z Widokiem – wina serwowane przez winiarzy
Od 18:00 – strefa chillout koło baszty
16:00 – 19:30 panele degustacyjne, rozmowy o winie z zaproszonymi gośćmi (Mariusz Kapczyński, Gienio Mientkiewicz, Monika Bielka-Vescovi, Łukasz Piekut)
20:00 – 21:30 koncert zespołu Jacka Hałasa
Godzina 22:00 – zakończenie festiwalu

Patron medialny festiwalu
Prezentacja winnic ze Stowarzyszenia Santockie Winnice biorących udział w festiwalu:
Prezentacja winnic zaproszonych biorących udział w festiwalu:
KARNETY WINIARSKIE NA FESTIWALU
- są dwa rodzaje, różniące się liczbą naklejek; mniejszy karnet posiada 12 naklejek, większy – 24 naklejki
- jedna naklejka to jedna porcja degustacyjna wina o pojemności ok. 40-50ml; naklejki będzie można zrealizować na stoiskach wszystkich wystawiających się winiarzy
- do każdego karnetu dołączony jest kieliszek z logiem Stowarzyszenie „Santockie Winnice”, silikonowe nosidełko do kieliszka na szyję oraz plan festiwalowy
- LINK DO KARNETÓW WINIARSKICH https://abilet.pl/sala/slow-santok-2024-12929
KARNETY GASTRO NA FESTIWALU
- każdy karnet zawiera 8 naklejek; jedna naklejka to jedna porcja degustacyjna kuchni nowomarchijskiej
- naklejki można zrealizować na stoiskach kół gospodyń wiejskich.
- to tu odbędzie się Slow Santok 2024. Na miejscu jest nawet mała winnica

LINK DO KARNETÓW GASTRO https://abilet.pl/sala/slow-santok-2024-12929
BILETY NA PANEL DEGUSTACYJNY:
- są dwa rodzaje biletów: na sobotni panel degustacyjny grüner veltlinerów (5 etykiet) oraz na niedzielny panel degustacyjny lokalnych, santockich win (6 etykiet)
- do każdego biletu dołączony jest kieliszek do degustacji
- degustujemy po kolei wina razem z naszymi ekspertami winiarskimi, którzy na żywo będą wina oceniać
- d) dla osób, które nie wykupią biletów, wstęp na panele degustacyjne jest bezpłatny, jednakże nie mają one możliwości degustacji win.
LINK DO BILETÓW SOBOTNIEGO PANELU https://abilet.pl/…/panel-degustacyjny-slow-santok-2024…
LINK DO BILETÓW NIEDZIELNEGO PANELU https://abilet.pl/…/panel-degustacyjny-slow-santok-2024…
STOWARZYSZENIE SANTOCKIE WINNICE

Stowarzyszenie „Santockie Winnice” zostało założone na początku 2019 roku, na chwilę obecną skupia 9 winnic, z czego 6 jest w samym Santoku.

Winnice uprawiane są w reżimie ekologicznym (jedna jest całkowicie biodynamiczna, dwie są w trakcie konwersji na biodynamizm). To uprawia się 6 szczepów vitis vinifery: pinot gris, gewürztraminer, grüner veltliner, riesling, st. laurent i tauberschwarz. Tauberschwarz jest szczególnie ciekawy, gdyż jest wzmiankowany w szesnastowiecznych dokumentach margrabiów brandenburskich, które zachęcają do uprawy winorośli na terenie Nowej Marchii, wymieniając odpowiednie ku temu szczepy, w tym tauberschwarza (pod jego średniowieczną nazwą „süssroth”). Jest to więc jego powrót na te ziemie.
Sam Santok – to pięknie położona przy ujściu Noteci do Warty miejscowość z ponad tysiącletnią historią, nierozerwalnie związaną z początkami państwowości polskiej. W miejscowości istnieje dobrze zachowany gród, a także muzeum dokumentujące losy tego wczesnopiastowskiego założenia obronnego.

Jest też wieża widokowa z lat 30. XX wieku, zabytkowa zabudowa z XIX i XX wieku, ale przede wszystkim spektakularne widoki ze wzgórz krawędzi pradoliny. W Santoku znajduje się marina dysponująca miejscami noclegowymi oraz możliwością wypożyczenia kajaków, łodzi, rowerów. Rowery to dobry sposób na zwiedzenie wszystkich 9 winnic, gdyż skrajne winnice dzieli dystans ok. 6km. Drmiędzy winnicami można pokonać lokalnymi drogami polnymi, po krawędzi pradoliny, przecinając dolinki polodowcowe. Okolice to głównie produkcja rolna, hodowla bydła mięsnego oraz serowastwo (przede wszystkim sery kozie).
HISTORIA WINIARSKA REGIONU
Tradycje winiarskie okolic sięgają XIII wieku (pierwsza udokumentowana wzmianka o winnicach miejskich pochodzi z 1278 roku), a dla Santoka – XV wieku (udokumentowana wzmianka z 1435 roku). Winiarstwo trwało aż do 1945 roku, a nawet przez około dwadzieścia powojennych lat, kiedy to polscy kontynuatorzy przejęli i uprawiali winnice w samym Gorzowie, a także w Starym Kurowie. Jest to więc tradycja bardzo nieodległa, do tego oparta na historycznych źródłach, potrafiących przywołać nawet konkretne nazwy szczepów, jak choćby tauberschwarz, pod swoją średniowieczną nazwą süssroth uprawiany w okolicach Landsberga już od czasów średniowiecznych, a nawet sprzedawany pod swoją obecną nazwą jako sadzonki ze szkółek landsberskich do gruenberskich na początku XIX wieku (z zachowanych rachunków). Także i dzisiaj tauberschwarz jest uprawiany w santockich winnicach, a wino z tej odmiany będzie dostępne na festiwalu – historia zatacza tym samym koło.
Zapraszamy do Nowej Marchii
(zdjęcia do publikacji otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Santockie Winnice)
Winnica Bartus Winnica Pod Basztami Winnica Bergkolonie Winnica Pod Gwiazdami Winnica pod Skrzydłami Winnica Vineas Montis