fbpx

22 lutego 2022

Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów. Goście Carolina Pietyra i Kamil Wernicki

Ser to poza winem nasza druga miłość. Tym bardziej takie okazje jak ta sprawiają nam wiele radości. Naszymi gośćmi w tym odcinku są autorzy właśnie wydanej książki „Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów” – Carolina Pietyra i Kamil Wernicki. Serowa para, która znakomicie na serach się zna a w Krakowie prowadzi sklep z serami – „Pod Czerwonym Kogutem”. Pasjonaci, podróżnicy, poszukiwacze najlepszych serów europejskich z małych rodzinnych serowarni. Zabieramy Was w długą serową podróż.

Posłuchajcie Karoliny i Kamila – w tym odcinku, w którym sami i o serach i o pisaniu tej książki opowiedzą. A książka ta jest o tyle ważna, że to pierwsza taka pozycja na polskim rynku, która wnikliwie podchodzi do serów, która daje odpowiedzi na mnóstwo pytań i ten świat sera przybliża

W tym podcaście m.in:

  • Co dla Caroliny i Kamila znaczy dobry ser – czym się kierują w swoich wyborach
  • Jakie sery najbardziej lubią – z jakiego kraju
  • Jakie znaczenie ma dla nich historia danego sera i osoba serowara
  • Jakie są ich praktyczne porady przy przygotowywaniu dobrej deski serów
  • Jak się nauczyć się świadomie degustować sery i umieć je ocenić
  • Kiedy i w jakich okolicznościach powstał pomysł na książkę
  • Jak jest skonstruowana książka
  • Jakie przepisy znajdziemy w książce

Carolina Pietyra i Kamil Wernicki – właściciele krakowskiego sklepu z serami, do którego wchodzi się niczym do fromagerie w sercu Paryżu „Pod Czerwonym Kogutem” pasją opowiadają o serach, ich pochodzeniu i najsmaczniejszych serowych kompozycjach. To prawdziwi pasjonaci, którzy na ten temat wiedzą prawdopodobnie wszystko. Na potrzeby książki (ale nie tylko!) udali się w podróż po Europie w poszukiwaniu najlepszych serów i nieoczywistych kompozycji smakowych.. FB

Tak o książce pisze Wydawnictwo Znak literanova:

PIERWSZY POLSKI ELEMENTARZ SERÓW

Jak powstał pierwszy ser? O co chodzi z dojrzewaniem? Jak właściwie serwować i degustować sery? Czy można łączyć słodkie wino z roquefortem? I czy ta pleśń powinna tak smakować? Coraz częściej sięgamy po sery, jednak nie każdemu znany jest serowy savoir-vivre: jak łączyć ze sobą poszczególne gatunki i zestawiać je z winami, co podać jako dodatek. Nie bez powodu sery na desce układa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara – zaczynając od lekkich, kończąc na tych ciężkich i bardziej wyrazistych.

Zapraszamy do podróży w głąb świata serwowania i degustacji serów.  Ta książka to kompendium wiedzy o pochodzeniu serów europejskich i przewodnik po ich historii wzbogacony ciekawymi anegdotami, a także wskazówkami, jak najlepiej zestawiać sery i wina. Znajdziesz również wiedzę praktyczną dotyczącą podawania, krojenia i przechowywania serów oraz 40 przepisów na dania z nimi w roli głównej inspirowanych kuchnią z różnych zakątków świata. Ten dojrzewający przewodnik będzie świetnym kompanem podczas wieczorów z przyjaciółmi wokół deski serów, a także doskonałym kompendium przydatnym miłośnikom podróży smakowych.

Posłuchajcie również naszych poprzednich opowieści o serach i serowarach

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego