20 stycznia 2021
Polskie Wino 2020 & 2021- podsumowanie i prognozy
Pandemia jest dużym skokiem dla polskiego winiarstwa. Jest dobra. Zaryzykujemy takie stwierdzenie, ponieważ jesteśmy przekonani, że pandemia ma duże szanse przejść do annałów polskiego winiarstwa nie jako niszcząca siła, która pochłonęła odradzającą się w naszym kraju tradycję winiarską, ale jako zapalnik zmian, w większości pozytywnych. Pandemia była i jest wielkim wyzwaniem, by sprostać czasom, w których nic nie jest oczywiste, w których nie można chodzić utartymi ścieżkami, które wymagają odwagi a nawet brawury.
Goście naszego podcastu, znawcy branży winiarskiej uważają, że ostatecznie pandemia przyniesie korzyść i winiarzom i nam wszystkim.
Pandemia pokazała, że trzeba mieć plan i wizję tego co się robi, zweryfikowała też dotychczasowe kanały dystrybucji wina, takie jak gastronomia – mówi nam dziennikarz Fermentu i Winicjatywy Maciej Nowicki i wskazuje, że to klient indywidualny jest teraz najważniejszy dla winiarzy.
Dziennikarka i współautorka głośnej książki „Gościnność” Patrycja Siwiec nie ma wątpliwości, że pandemia zdecydowanie dobrze wpłynęła na rozwój enoturystyki.Dziennikarz i krytyk winiarski z portalu Vinisfera Mariusz Kapczyński mówi tak: „Pandemia mocno huknęła w branżę winiarską (…) i nauczyła ją, by zawsze być gotowym na różne nieszczęścia, nie tylko na przysłowiowe przymrozki”. Jego zdaniem branża winiarska uświadomiła sobie, że ciągle nie doceniała internetu jako narzędzia komunikacji i sprzedaży.
Na internet nacisk kładzie też prawnik Radosław Froń, podkreślając że odcięcie dotychczasowych kanałów sprzedaży było zabójcze, ale jego zdaniem, wielu winiarzy zdało egzamin z działania w trudnych czasach.
W moim odczuciu pandemia wpłynęła pozytywnie, wzbudziła taki dobry ferment – degustacje online, enoturystyka to wszystko się rozwinęło – zaznacza sommelierka Katarzyna Federowicz.
W tym podcaście rozmawiamy więc o ubiegłym roku, o tym jak pandemia wpłynęła na polskie winnice. Czy zahamowała ich rozwój, czy wręcz przeciwnie? Czy miała dobry czy zły wpływ? Co się może wydarzyć w tym roku?
Pięciu specjalistów związanych poprzez różne aktywności z branżą winiarską zaprosiliśmy do debaty o kondycji branży winiarskiej. POSŁUCHAJCIE
Do rozmowy zaprosiliśmy ekspertów związanych z polskim winem:
- dziennikarka kulinarna i winiarska, współautorka książek „Gościnność” – Patrycja Siwiec,
- sommelierka, specjalistka i konsultantka ds. gastronomii – Kasia Federowicz,
- dziennikarz i krytyk winiarski, magazyn Ferment i portal Winicjatywa – Maciej Nowicki,
- dziennikarz i krytyk winiarski, portal Vinisfera – Mariusz Kapczyński,
- prawnik rynku alkoholowego, blog Paragraf w Kieliszku i podcast Biznes Wysoko Oprocentowany – Radosław Froń
Wszystkim naszym rozmówcom zadaliśmy ten sam zestaw pytań i dzięki temu powstała dźwiękowa ankieta – podsumowanie 2020 i prognozy na 2021:
- W jaki sposób pandemia wpłynęła na polskie winiarstwo?
- Co wydarzyło się najciekawszego w polskim winiarstwie w 2020? Na co szczególnie byś chciała/chciał zwrócić uwagę?
- Gdybyś miała/miał wskazać: kto Twoim zdaniem zasługuje na miano „Polska Winnica AD 2020, Człowiek polskiego wina AD 2020 lub Projekt – przedsięwzięcie winiarskie 2021 ” – kogo byś wyróżniła/ł i za co?
- Jakie jest najważniejsze wyzwanie dla polskiego winiarstwa w tym roku – Twoja prognoza na 2021
- Dokończ proszę zdanie: „Mam takie marzenie i chciałbym żeby polskie wino …“
Lista naszych radiowych wyróżnień za 2020 dla polskich inicjatyw i projektów winiarskich oraz polskich winiarzy również w tym podcaście oraz na blogu.
Goście podcastu:
Kasia Fedorowicz – sommelierka, specjalistka i konsultantka ds. gastronomii, menedżerka, wokalistka i kompozytorka. Absolwentka Wine and Spirit Education Trust i Pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi szkolenia z zakresu wiedzy o winie. Jest autorką programu warsztatów sensorycznych prezentujących związki wina i muzyki. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu projektami gastro – przez lata zarządzała restauracją Solec 44 i była współwłaścicielka Lokal.Bistro. Aktualnie związana z Winnicami Dworu Wilkowice. Jurorka w międzynarodowych konkursach winiarskich i nalewkarskich.
Radosław Froń – prawnik specjalizujący się w problemach prawnych rynku napojów alkoholowych, dziennikarz i sędzia winiarski, autor bloga paragrafwkieliszku.pl oraz serwisu prawoalkoholowe.pl, wykładowca Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle, współzałożyciel oraz członek rady Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, współwłaściciel krakowskiego browaru kraftowego “Browar Dwie Wieże” oraz marki destylatów rzemieślniczych “Destyl”. Prowadzi też własny podcast “Biznes wysoko oprocentowany”
Mariusz Kapczyński – dziennikarz i krytyk winiarski z wieloletnim doświadczeniem. Redaktor naczelny serwisu Vinisfera.pl. Niestrudzony promotor polskich win. Niemal od samego początku towarzyszy „winiarskiej (r)ewolucji” w Polsce – o naszych winach pisał i promował je „zanim stało się to modne”, regularnie na stronach swojego serwisu uzupełnia bazę polskich winnic i ocenia rodzime butelki. W roku 2015 “Magazyn Wino” wyróżnił go nagrodą Grand Prix w kategorii “promocja kultury wina w Polsce”. W roku 2018 został nagrodzony przez Kapitułę Nagrody Świętego Marcina za “za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina”.
Maciej Nowicki – dziennikarz i krytyk winiarski, związany z magazynem Ferment i portalem Winicjatywa – największymi mediami winiarskimi w kraju. Polskim winem zajmuje się od ponad 8 lat, aktualnie pisze o nim najwięcej ze wszystkich dziennikarzy. Współorganizator festiwali promujących polskie winiarstwo, przewodniczący i członek komisji sędziowskich w polskich konkursach winiarskich, uczestnik paneli dyskusyjnych, prowadzący degustacje polskich win w całym kraju i promujący je za granicą – prowadził m.in. jedyne jak do tej pory seminarium dla zagranicznych dziennikarzy winiarskich zorganizowane w Polsce, degustacje dla winiarzy z Włoch, Austrii czy Węgier. O nowościach w polskim winiarstwie donosi także regularnie na swoim instagramowym profilu @maciej__nowicki oraz Twitterze @maciej__nowicki. Jest absolutnie przekonany, że niezależnie od trudnych, współczesnych czasów, polskie winiarstwo czeka obiecująca przyszłość.
Patrycja Siwiec – dziennikarka, pisze o winie i jedzeniu. Autorka książek „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii” (publikacja w 2019 roku otrzymała nagrodę Prix de la Littérature Gastronomique) oraz kontynuacji „Gościnność od kuchni”. Brała udział i relacjonowała międzynarodowe wydarzenia gastronomiczne, przeprowadziła kilkadziesiąt wywiadów z topowymi szefami kuchni i restauratorami z całego świata. Zdobywała doświadczenie na sali m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii (1* Michelin) i El Celler de Can Roca w Hiszpanii (3* Michelin). Wiedzę winiarską zdobywała podczas kursów Wine & Spirits Education Trust oraz Court of Master Sommeliers Europe. Regularnie sędziuje w konkursach win polskich. Współprowadzi kursy winiarskie pod egidą londyńskiej szkoły Wine and Spirit Education Trust. Jako trenerka i coach pomaga restauracjom i hotelom wdrażać ideę gościnności oraz tego jak dobra obsługa przekłada się na ich sukces biznesowy i wizerunkowy.