18 sierpnia 2023
Odkryj świat win Portugalii – Tomasz Prange-Barczyński & Bartosz Wilczyński. Przewodnik cz. 2
To drugi odcinek w naszym dźwiękowym przewodniku enoturystycznym, który Bartosz nagrał jak poprzednio wspólnie z Tomaszem Prange Barczyńskim – dziennikarzem winiarskim, redaktorem naczelnym FERMENTU. Przewodnik powstał w czasie wyjazdu prasowego na zaproszenie WINES OF PORTUGAL. Czas na Portugalię!
Dzień 2 – Region Porto e Douro i Alentejo.
Winnica Wine & Soul (Pinhão)

Sandra Tavares da Silva i Jorge Serôdio Borges rozpoczęli swoją przygodę w 2001 roku. Na początku młoda para nie miała winnic ani wina, ale mieli wspólne marzenie, osobisty projekt, któremu poświęcili się duszą i ciałem
Nazwa Wine & Soul jest owocem ich pasji i całkowitego oddania i zaangażowania w wino. Od samego początku praca tej firmy
koncentruje się na niestrudzonym poszukiwaniu wyjątkowych winorośli w dolinie Pinhão – historycznym sercu wielkich win porto – aby dać im głos.
Winnica Tapada Coelheiros (Igrejinha, Arraiolos)
Tapada de Coelheiros to rodzinna posiadłość produkująca wysokiej jakości wina w Alentejo od 1991 roku. Projekt oparty na zrównoważonym rozwoju, koncentruje się na osiągnięciu maksymalnej równowagi między ekosystemami lasów dębu korkowego, winnic, drzew orzechowych, dzikiej przyrody, lasów sosnowych, gajów oliwnych i pastwisk. Od winnicy do butelki, wszystko głęboko związana z ziemią i naturą, tak właśnie powstają rodzą się wina z Tapada de Coelheiros.
Zlokalizowana w Igrejinha, w pobliżu Arraiolos – jej etykiety prezentują sztukę słynnych ręcznie robionych gobelinów.
Region winiarski ALANTEJO
Alentejo to region pofałdowanych równin o stosunkowo gładkim i płaskim krajobrazie, który rozciąga się na prawie jedną trzecią kontynentalnej Portugalii.
Jedynie Serra de São Mamede, na północy denominacji, różni się od pozostałej części. Gleby przeplatają się między łupkami, gliną, marmurem, granitem i wapieniem, w niezwykłej różnorodności. Klimat jest wyraźnie śródziemnomorski, gorący i suchy, z silnym wpływem kontynentalnym.
Alentejo dzieli się na osiem podregionów: Borba, Évora, Granja-Amareleja, Moura, Portalegre, Redondo, Reguengos i Vidigueira, pogrupowanych w trzy odrębne grupy. Portalegre jest najbardziej oryginalnym podregionem, z przewagą gleb granitowych, na które wpływ ma świeżość Serra de São Mamede. Krajobraz obfituje liczne działki starych winorośli, posadzonych na stromych zboczach góry, korzystających z unikalnego mikroklimatu, który nadaje świeżości i złożoności.
Borba, Évora, Redondo i Reguengos ucieleśniają tożsamość Alentejo, krainy równowagi i harmonii, w odpowiedniej proporcji między świeżością i owocami, energią i miękkością.
Podregiony Granja-Amareleja, Moura i Vidigueira, na południu apelacji, oferują cieplejsze i bardziej miękkie wina, z ubogą i suchą ziemią, gdzie winorośl cierpi z powodu surowego klimatu i ubóstwa gleb.
Białe odmiany winorośli to Antão Vaz, Arinto i Roupeiro, a także niedoceniane Diagalves, Manteúdo, Perrum i Rabo de Ovelha.
Czerwone odmiany to Alfrocheiro, Alicante Bouschet, Aragonez, Castelão i Trincadeira, a także niedoceniane Moreto, Tinta Caiada i Tinta Grossa.
Z historii: Rzymska obecność w Alentejo przyczyniła się do zasadzenia winorośli w kilku obszarach regionu. Po założeniu miasta Beja, między 31 a 27 r. p.n.e., nastąpił znaczny wzrost uprawy winorośli. Kawałki glinianych słoików, nasiona winogron i granitowa prasa do wina zostały znalezione w pobliżu obszaru Vidigueira.
Po wypędzeniu Maurów z Alentejo, władza królewska i zakony zachęcały do uprawy winorośli. Ludność została zmuszona do uprawy winorośli, a po trzech, czterech lub pięciu latach od zasadzenia winorośli była zobowiązana do oddania pewnej ilości swoich zbiorów. W 1221 r. D. Afonso Henriques postanowił, że winogrona i wyprodukowane wino będą własnością Sé de Évora.
Rozmowę do drugiego odcinka została nagrana w Vitoria Stone Hotel
Rua Diana de Lis 5, EVORA
WINA PORTUGALII W SKRÓCIE
90% portugalskiej produkcji wina to wina gatunkowe:
- Ponad połowa to wina z Chronioną Nazwą Pochodzenia (53,42%)
- Ponad jedna trzecia (36,78%) to wina z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym (ChOG).
- 7,3 mln hl wina wyprodukowanego w 2021 r.
- 11,5% eksportu portugalskich produktów spożywczych w 2021 r.
- 47% wolumenu produkcji wina jest eksportowana
- 9. pozycja Portugalii w międzynarodowym handlu winem w 2021 r
- 192 028 ha Całkowita powierzchnia winnic w Portugalii (2021)
- 2,7% powierzchni winnic na świecie
- źródło: https://asharedpassion.com/en/wines-from-portugal/

Podziękowania: Bartosz Wilczyński Radio Kulinarne podróżował do Portugalii na zaproszenie WINES OF PORTUGAL. Wyjazd prasowy w grupie dziennikarzy winiarskich i kulinarnych (Tomasz Prange-Barczyński, Małgorzata Minta, Gosia Partyka, Dariusz Klimczak, Bartosz Wilczyński) został zrealizowany w ramach międzynarodowej kampanii promocyjnej wina portugalskiego i hiszpańskiego:
” feel EUROPEAN QUALITY with wines from spain and portugal” #aSharedPassion ♥

Do opisów miejsc winiarskich w powyższym wpisie zostały wykorzystane informacje z materiałów prasowych Wines of Portugal. Źródło opisów regionów winiarskich (tłumaczenie) https://www.winesofportugal.com/en/discover/wine-regions/