28 marca 2022
Gouda – ten ser niejedno ma imię. Gość: Sylwester Wańczyk mistrz serowarski z serowarni farmerskiej Wańczykówka
27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sera. To świetna okazja, żeby opowiedzieć Wam o najpopularniejszym serze w Polsce, znanym na całym świecie czyli o goudzie. Co to za ser, skąd pochodzi, jak się go wytwarza, skąd wynikają różnice pomiędzy różnymi rodzajami goudy i z czym podawać ten ulubiony ser Polaków.
O goudzie rozmawialiśmy z Sylwestrem Wańczykiem – mistrzem serowarskim, jednym z najlepszych serowarów w Polsce, w jego rodzinnej serowarni farmerskiej Wańczykówka na Dolnym Śląsku w Krzeszowie, tuż u podnóża Śnieżki.

W tym odcinku m.in:
- Gouda – co to za gatunek sera
- Skąd historycznie pochodzi ser gouda
- Za co tak naprawdę kochamy goudę
- Jak się robi prawdziwą, farmerską goudę
- Jak przebiega proces dojrzewania goudy
- Co powoduje, że ten ser jest delikatny i słodkoorzechowy
- Jak powinna smakować farmerska gouda
- Jakie wino podawać do goudy – kilka praktycznych porad
Podstawowe etapy wytwarzania gody farmerskiej
witamy w Wańczykówce robimy goudę z Sylwestrem Wańczykiem skrzep serowarski badanie skrzepu wanna do prasowania ser trafia do form do sera gouda gouda w prasowaniu gouda w solance i osuszaniu Sylwester wyjaśnia kolejny etap wytwarzania goudy goudy w dojrzewalni Rodzina Wańczyków Dzięki za spotkanie!
Nazwa sera gouda odnosi się do holenderskiego miasta Gouda Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie UE dotyczącej produktów ze znakiem jakości:
„Miasto Gouda jest jednym z najważniejszych miejsc na mapie holenderskiego serowarstwa – branży, która narodziła się w średniowieczu, a dojrzałość osiągnęła w XVII w. zwanym „Złotym Wiekiem” historii Niderlandów. Nazwa handlowa sera pochodzi od nazwy miasta Gouda. Początki słynnego targu sera w tym mieście sięgają XIV w. W średniowieczu holenderskie miasta mogły ubiegać się o przywileje handlowe zapewniające monopol na sprzedaż określonych produktów. W 1395 roku monopol na sprzedaż sera w Niderlandach uzyskało miasto Gouda. Tamtejsi rolnicy mogli więc sprzedawać swoje sery wyłącznie na targu w Goudzie, i tym sposobem nazwa produktu z czasem stała się równoznaczna z nazwą miasta. W miarę jak lokalny ser zyskiwał na popularności, zaczęto go produkować także w prowincji Holandii Północnej, a potem w całym kraju. W XX w. ser Gouda, który osiągnął już status dobra narodowego, cieszył się renomą na całym świecie. Choć aktualnie sprzedaje się go w najodleglejszych zakątkach świata, tradycja miejskiego targu serów jest żywa po dziś dzień. Co czwartek rano, w okresie od kwietnia do sierpnia, na placu przed ratuszem w Goudzie rolnicy rozkładają kręgi serów i targują się z kupującymi.”
Posłuchajcie również naszych poprzednich opowieści o serach i serowarach