fbpx

03 maja 2022

Winnica Srebrna Góra – spacer enoturystyczny z historią w tle prowadzi Szymon Gatlik

W tym odcinku zapraszamy Was do Winnicy Srebrna Góra, którą możecie odwiedzić w czasie wizyty w Stołecznym Mieście Królewskim Krakowie. To jedna z największych winnic w Polsce, przepięknie położona u stóp Klasztoru Ojców Kamedułów na Bielanach, leżąca w granicach administracyjnych miasta Krakowa – z fantastyczną panoramą okolicy sięgająca aż po Tatry.

Wycieczkę i degustację win z winnicy Srebrna Góra prowadzi Szymon Gatlik – krakowski przewodnik turystyczny i certyfikowany przewodnik po Winnicy Srebrna Góra.

Widok na Winnicę Srebrna Góra u stóp Klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach w Krakowie

W tym odcinku Szymon Gatlik opowiada:

 • Jak właściciele szukali miejsca na swoją winnicę
 • Jako doszło do powstania winnicy
 • Jaką specyfikę ma terroir Winnicy Srebrna Góra
 • Jakie wina tutaj powstają
 • Kiedy można zwiedzać winnicę i degustować tutejsze wina

Winnica Srebrna Góra położona jest w Krakowie, u stóp Klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach. Jest jedną z największych winnic w Polsce, malowniczo położoną w dolinie Wisły. Obejmuje obszar 26 ha i składa się z dwóch 13 hektarowych parceli: Winnicy Bielany i Winnicy Sikornik. Wina powstają w ciszy starych pomieszczeń gospodarczych kamedulskiego klasztoru. 

Właściciele winnicy: Mirosław Jaxa Kwiatkowski i Mikołaj Tyc

Credo Winnicy Srebrna Góra

“Wina ze Srebrnej Góry są ściśle związane z miejscem, z którego pochodzą. Na etapie ich tworzenia dołożyliśmy wielu starań zarówno, by oddać indywidualny charakter szczepów, jak i wyjątkowość bielańskiego siedliska. Każde z nich jest pełne naszych emocji, marzeń i pasji. Kreując wizerunek i filozofię produktu zakładamy następujące cele: skupienie się na produkcji win z wyższych segmentów jakościowych, stworzenie i utrzymanie obrazu ciekawej, nietuzinkowej posiadłości winiarskiej, którą spośród innych producentów w regionie wyróżniać będzie jakość produkcji oraz specyficzna, indywidualna filozofia działania – nawiązująca do klasztornych tradycji i historycznych upraw winorośli na terenach Małopolski.”

Trochę historii

Winnica Srebrna Góra nawiązuje do sięgającej początku X wieku historii krakowskich upraw winorośli, której ślady naukowcy odkryli na Wawelu, oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina. Pierwsza, około winnica powstała na Srebrnej Górze na początku wieku XVII. Jej mała część przetrwała za murami klasztornymi do dziś. 

Wina powstają w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych kamedulskiego klasztoru i wytwarzane są w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej. Niektóre dojrzewają następnie w kontakcie z drewnem akacjowym lub dębowym. Ukłonem w stronę tysiącletniej tradycji szczepów uprawianych w Galicji są Gewürztraminer, Riesling, Chardonnay, Pinot Noir oraz Zweigelt. W roczniku 2012 winnica wypuściła na rynek prawie 16 tyś. butelek wina; w roku 2013 – 50 tyś. Butelek. Obecnie wytwarzamy między 100 tys. a 120 tys. butelek. Docelowo produkcja wzrosnąć ma do ok 200 tys. butelek rocznie. W Winnicy Srebrna Góra rokrocznie powstaje również młode wino nawiązujące do tradycji świętomarcińskiej związanej z końcem zbiorów i świętem patrona winiarzy. 

Św. Marcin – rzeźba w Winnicy Srebrna Góra autorstwa Jerzego Kędziory

” (…) Dwóch rzutkich miłośników wina w 2005 roku postanowiło włączyć się w wartki nurt odrodzenia polskiego winiarstwa, odtworzyć nie tyle fragment wspomnianej przeszłości, co sprawić, by winiarski duch odżył w nowej, współczesnej odsłonie. Poszukiwanie miejsca trwało 3 lata; dla niektórych to długo, dla innych zaledwie chwila. Winna Góra w Staniątkach – dawne winnice klasztoru Benedyktynek, Winiary koło Gdowa – kiedyś winnice królewskie, zamek Tenczyn w Rudnie – winnice Potockich, Moszczenica – wszędzie tam w przeszłości istniały winnice, ale współcześnie Mikołaj Tyc i Mirosław Jaxa Kwiatkowski nie mogli przebić się ze swoją wizją. Wreszcie – jak często bywa – najlepsze rozwiązanie okazało się najprostsze. Mikołaj postanowił zapytać właścicieli o mijane często pola pod klasztorem Kamedułów na krakowskich Bielanach. Od lat leżały odłogiem. Zanim pytanie trafiło do przeora O. Marka Szeligi OSB, zaprzyjaźniony furtian podarował przyszłemu winiarzowi tajemniczy pakunek. Po otwarciu okazało się, że były w nim stare szpunty – dobry znak. Na dobry początek.

W 2009 roku Ojciec Major Kongregacji Eremitów Kamedułów Góry Koronnej Lanfranco Longhi E.C. udzielił oficjalnej zgody na założenie winnicy, wyrażając przy tym radość z zagospodarowania 12 ha niewykorzystywanych wcześniej terenów. Od tej pory, podobnie jak we Włoszech (Frascati) kamedulskie ziemie są dzierżawione, i przynoszą plony (…)

Przydatne linki

Informacje enoturystyczne

 • Kontakt: Winnica Srebrna Góra, Aleja Wędrowników 2, Kraków
 • Dojazd do Winnicy – komunikacja miejska MPK
 • Zwiedzanie i degustacje winnicy
  • Goście indywidualni – wizyta w Winnicy Srebrna Góra wiąże się ze zwiedzaniem jej terenów połączonym z prelekcją oraz degustacją 5 win w pawilonie enoturystycznym u podnóża Winnicy. Koszt zwiedzania i degustacji – 80 zł. Ze względu na umowę z zakonem, goście nie mogą przebywać w obszarze klauzurowym, a więc w winiarni oraz części produkcyjnej winnicy usytuowanej w obrębie murów klasztornych O.O. Kamedułów. W sezonie w sobotę co tydzień lub co dwa tygodnie – bieżące informacje i zapisy ogłaszane na Facebooku, również dostępny kalendarz do rezerwacji
  • Grupy zorganizowane – oferta dla biur podróży, agencji turystycznych, firm i instytucji. Jednorazowo jesteśmy w stanie przyjąć grupę o wielkości do 50 osób. Wizyta w Winnicy Srebrna Góra wiąże się ze zwiedzaniem jej terenów połączonym z prelekcją oraz degustacją 5 win w pawilonie enoturystycznym u podnóża Winnicy. Koszt zwiedzania i degustacji 65 zł netto/os. +  23% VAT, ale nie mniej niż 650 zł netto za grupę. Ze względu na umowę z zakonem, goście nie mogą przebywać w obszarze klauzurowym, a więc w winiarni oraz części produkcyjnej winnicy usytuowanej w obrębie murów klasztornych O.O. Kamedułów.
  • Czas zwiedzania i degustacji: 1,5-2 godz.
  • Kontakt w sprawie zwiedzania i degustacji

Klasztor Ojców Kamedułów na Krakowskich Bielanach

Wstęp do Klasztoru dla mężczyzn każdego dnia w godzinach 10:00-11:00 i 15:30-16:30. Wstęp dla niewiast tylko 12 dni w roku. Zgodnie z bullą papieża Pawła V z 19 II 1610 roku są to:

 • 7 lutego
 • Zwiastowanie Pańskie
 • Zmartwychwstanie Pańskie – Niedziela Wielkanocna
 • Niedziela Zesłania Ducha Świętego
 • Poniedziałek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego
 • Boże Ciało
 • 19 czerwca
 • Niedziela po 19 czerwca
 • Wniebowzięcie N.M.P. – 15 sierpnia
 • Narodzenie N.M.P. – 8 września
 • Niepokalane Poczęcie N.M.P. – 8 grudnia
 • Boże Narodzenie – 25 grudnia

Podcastu możecie słuchać również w aplikacji SPOTIFY

również w Apple Podcasts i Google Podcasts oraz w innych popularnych aplikacjach do słuchania podcastów.

WERSJA DO POBRANIA – Podcast możesz też pobrać także bezpośrednio na swoje urządzenie (w formacie mp3) tutaj.

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego