fbpx

16 maja 2022

Sarajishvili – gruziński powód do dumy!

Posłuchajcie. Opowiemy Wam o pięknej historii. Historii, która buduje tożsamość i kulturę danego narodu. W tym przypadku kulturę winiarską Gruzji.

Podczas naszej ostatniej podróży do tego kraju, którą mogliśmy zrealizować dzięki zaproszeniu Gruzińskiej Narodowej Agencji Turystyki, byliśmy w wielu miejscach godnych uwagi, pięknych, zaskakujących, z historią sięgającą tysięcy lat.

Jednym z tych miejsc była fabryka Sarajiszwili – położona w stolicy Gruzji – Tbilisi, działająca nieprzerwanie, mimo różnych wichrów historii, od 135 lat produkująca wspaniałe koniaki – chociaż oczywiście używanie tej nazwy – podobnie jak szampana w odniesieniu do win musujących – jest zakazane poza wyznaczonymi regionami Francji. Mówmy więc o brandy albo o winiakach. Ale ze sznytem francuskim, ponieważ….

… założyciel fabryki – Dawid Sarajishvili to postać niezwykła. Z urodzenia arystokrata, filantrop oraz naukowiec – naukę tworzenia koniaków pobrał we Francji… Różne były koleje losu jego fabryki. Jednak największym wichrom historii się oparła, wciąż istnieje, jest potężna, zajmuje teren ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych a w jej piwnicach są same skarby.

Zapraszamy na spacer po raju, raju wysokoprocentowym. Naszym przewodnikiem był David Pakhuridze, przewodnik turystyczny a także winiarz i znawca gruzińskich produktów lokalnych. Dajcie się porwać w tę podróż.

Zapraszamy na zwiedzanie fabryki Sarajishvili

Podcastu możecie słuchać również w aplikacji SPOTIFY

również w Apple Podcats i Google Podcats oraz w innych popularnych aplikacjach do słuchania podcastów.

WERSJA DO POBRANIA – Podcast możesz też pobrać także bezpośrednio na swoje urządzenie (w formacie mp3) tutaj.

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego