fbpx

20 lipca 2022

Muzyka i wino czyli Vitis Music Sfera Festiwal 2022

Jak co roku zapraszamy na jedyny w swoim rodzaju festiwal czyli Vitis Music Sfera Festival. To plenerowe święto muzyki w fantastycznie położonej Winnicy Janowice w Małopolsce. Świetna okazja do poznania różnych gatunków muzyki – od klasycznej poprzez jazzową do folkowej i humorystycznej w wykonaniu wybitnych artystów. Sfera łącząca świat muzyki i wina.

RADIO KULINARNE JEST PATRONEM MEDIALNYM FESTIWALU VITIS MUSIC SFERA

PROGRAM FESTIWALU:

11.08.2022 ANASTASIA SEREDA i OLGA SEREDA – muzyka klasyczna i pieśni ukraińskie z towarzyszeniem bandury

🪕 Bandura to narodowy instrument ukraiński, pochodzący z Grecji z VI wieku, który pojawił się w Ukrainie w XV wieku. Wywodzi się z kobzy lub lutni. Gra na nim polega na szarpaniu kilkudziesięciu strun, a piękne dźwięki, które wydaje sprawiły, że stała się symbolem Ukrainy – atrybutem pieśniarzy wykonujących dumki.

🎤 Olga Sereda jest zarówno koncertującą bandurzystką i pedagogiem tego instrumentu, jak również absolwentką klasy śpiewu i w jej wykonaniu usłyszymy ukraińskie pieśni z towarzyszeniem bandury.
🎻 Anastasia Sereda jest niezwykle uzdolnioną młodą skrzypaczką, laureatką wielu konkursów muzycznych, która w Janowicach wykona program na skrzypce solo, jak i utwory z akompaniamentem bandury. 💙💛

12.08.2022 THE THREEX / KRZYSZTOF KOKOSZEWSKI, JACEK STOLARCZYK, JACEK OBSTARCZYK – wirtuozeria instrumentalna w połączeniu z humorem

🎹 Artyści są laureatami międzynarodowych konkursów, absolwentami renomowanego Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu, którzy współpracują z największymi nazwiskami branży muzycznej. Różnorodność charakterów, obycie sceniczne i profesjonalizm jaki prezentują w każdym aspekcie gry, sytuują The ThreeX w światowej czołówce zespołów kameralnych tego typu, czego dowodem jest zdobycie złotego medalu na Osaka Chamber Music Competition&Festa w Japonii oraz występy na całym świecie.

13.08.2022 ANNA MARIA STAŚKIEWICZ i MARCEL MARKOWSKI – muzyka klasyczna

🎻 Anna Maria Staśkiewicz jest niezwykle utalentowaną skrzypaczką, laureatką wielu konkursów (m.in. Międzynarodowy Konkurs im. H. Wieniawskiego, Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego i wiele innych.), solistką, koncertującą z towarzyszeniem orkiestr i wybitnych dyrygentów na całym świecie, kameralistką oraz koncertmistrzynią Orkiestry Sinfonia Varsovia. My mieliśmy już zaszczyt gościć Anię na janowickiej scenie podczas festiwalu w 2019 roku.

💜💥 Marcel Markowski uważany jest za jednego z najbardziej porywających i charyzmatycznych młodych instrumentalistów swojego pokolenia w Polsce, jest laureatem licznych konkursów, solistą, kameralistą, wirtuozem muzyki, szczególnie chwalonym za mistrzowskie interpretacje rosyjskich i polskich kompozytorów XX wieku. Jest również liderem sekcji wiolonczel w Orkiestrze Sinfonia Varsovia, którego talent docenił sam mistrz Maxim Vengorov i osobiście zaprosił do do studiowania w Międzynarodowej Akademii Menuhina w Szwajcarii.

14.08.2022 ADAM BAŁDYCH i ŁUKASZ OJDANA – muzyka jazzowa

🎻 Adam Bałdych – skrzypek i kompozytor, nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”, rozpoczął karierę w wieku 14 lat. Szybko został okrzyknięty innowatorem łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków. Koncertuje na całym świecie z największymi artystami muzyki jazzowej, jest laureatem licznych nagród i autorem 20 płyt. Adam coraz częściej zwraca się w stronę klasycznej twórczości kompozytorskiej, pisząc na zamówienie renomowanych orkiestr – Baltic Neopolis Orchestra, AUKSO, Orkiestra Muzyki Nowej, Stuttgarter Kamerorchester. Jest ceniony za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz za wielką wyrazistość swoich muzycznych interpretacji.

🎹 Łukasz Ojdana – pianista jazzowy i kompozytor. Członek RGG – jednej z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych polskich formacji jazzowych. W latach 2016-2018 członek Tomasz Stańko Band. Występuje na całym świecie z takimi artystami jak: Tomasz Stanko, Zbigniew Namysłowski, Evan Parker, Samuel Blaser, Verneri Pohjola, Trevor Watts, RGG i wielu innych. Od 2021 r. jest członekiem zespołu Adama Bałdycha. Łukasz jest laureatem wielu nagród m.in. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu „Młoda Polska”, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nominacje do Nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach (Jazzowy Album Roku, Jazzowy Debiut Roku).

🎼 Muzycy zagrają kompozycje Adama Bałdycha, Łukasza Ojdany oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.

Informacje organizacyjne festiwalu VITIS MUSIC SFERA

Bilety dostępne na: https://www.vitismusicsfera.pl/bilety

Cena biletu zawiera:

 • ✅ Koncert na żywo w wykonaniu wybitnych artystów 💥
 • ✅ Muzyka klasyczna, humorystyczna, folkowa i jazzowa do wyboru
 • ✅ Scena i widownia na wzgórzu winnicy z najpiękniejszymi widokami na świecie 🍇
 • ✅ Powitalny kieliszek wina i przekąski 🍷
 • ✅ Klimat, jakiego nie spotkacie nigdzie indziej
 • Organizator: Fundacja Na Rzecz Wspierania Muzyki i Rozwoju Winiarstwa im. Ignacego Jana Paderewskiego
 • Gospodarz: Winnica Janowice
 • Sponsor: Intertax
 • Patroni Honorowi: Gmina Pleśna, Fundacja Galicja Vitis
 • Partnerzy: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Wykonawców STOART, Związek Producentów Audio Video ZPAV, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Music & You, Restauracja U Młynarzy, Grupa Perfeccto, idealnyupominek.pl, Drukarnia F4
 • Patroni Medialni: Winicjatywa, Ferment, Czas Wina, Radio Kulinarne, Temi, Trybuszon, Małopolski Szlak Winny, Paragraf w kieliszku, Enologik

Festiwal jest laureatem Konkursu “Turystyczne Skarby Małopolski 2021” w kategorii “Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne” organizowanego przez Małopolską Organizację Turystyczną.

Dotychczas odbyły się 4 edycje tego projektu: w 2017, 2018, 2019 i 2021 roku, a festiwal zgromadził prawie dwutysięczną publiczność, która z roku na rok się powiększa i promuje Małopolskę, jako ważny ośrodek życia kulturalnego.

ZAPRASZAMY do POSŁUCHANIA ODCINKA – pt. “Wino kocha muzykę. Gościni Karolina Chlipała-Dobosz (Vitis Music Sfera Festival) – tu do posłuchania na naszej stronie

Odcinek również do posłuchania na Apple i Google Podcast, na innych platformach do słuchania podcastów a także na Spotify.

To jest podroż nie tylko do wina, ale również podróż do świata  muzyki, bo wino i muzyka łączą się co roku – w sierpniu w Winnicy Janowice. Rozmawiamy wśród winorośli z pomysłodawczynią i twórczynią tego festiwalu: Karoliną Chlipałą – Dobosz skrzypaczką, kameralistką, kobietą winiarzem. Prezeska i założycielka Fundacji Na Rzecz Wspierania Muzyki i Rozwoju Winiarstwa im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego