fbpx

31 grudnia 2020

Lokalni Polecają! Jedziemy do wód.

Zabieramy was w kolejną kulinarną podróż do Krynicy-Zdrój

Obejrzyjcie film z naszej podróży do Krynicy

W czasie naszego spaceru po Krynicy zaglądamy w miejsca związane z wodami, bo Krynica to prawdziwa perła uzdrowiskowa. Wody lecznice i mineralne – prawdziwe bogactwo. Sposób na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.  

To odkryte w XVII wieku lecznicze wartości źródeł mineralnych zapoczątkowały trwająca do dziś karierę tej miejscowości. Krynica Zdrój – Funkcjonująca oficjalnie od 1807 roku jako zdrój kąpielowy rozwinęła się dynamicznie w II połowie 19 wieku – za czasów prof. Józefa Dielta. To wtedy postały słynne do dziś budynki o przeznaczeniu uzdrowiskowym – Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy czy Stare Łazienki Borowinowe.

Tradycje i historia Krynicy jako uzdrowiska są zresztą tutaj obecne prawie na każdym kroku. Urzeka nas krynicka architektura – modernistyczne sanatorium Patria, Nowy Dom Zdrojowy, piękne wille przy bulwarach Dietla czy Stary Dom Zdrojowy o którym już wspominaliśmy.

Dziś możemy korzystać na miejscu z dobrodziejstwa licznych wód leczniczych Krynicy w jej pijalniach:

  • Pijalni Jan –  przy dolnej stacji kolejki na Górę Parkową
  • Pijalni Mieczysław – w Starym Domu Zdrojowym
  • Pijalni Mieczysław – na deptaku w Starym Domu Zdrojowym
  • czy Pijalni Głównej – w centralnym punkcie deptaka.

To miejsca w których możecie spróbować m.in. słynnej wody ZUBER – świetnej na problemy z trawieniem czy SŁOTWINKI – wody na stres – jakże przydatnej w tych czasach gdy wszędzie gonimy. Do tego w komplecie dla naszego zdrowia mamy jeszcze wody JAN, JÓZEF MIECZYSŁAW CZY TADEUSZ.

Degustując powoli wody lecznicze ze słynnych krynickich pijałek czyli ceramicznych kubków specjalnie używanych przez kuracjuszy docieramy do Pijalni Głównej – to tu bije słynne źródło „Zdrój Główny” – z którego pochodzi – używana przez nas również kulinarnie – nasza ulubiona woda mineralna KRYNICZANKA.

Tu jesteśmy umówieni na rozmowę z ekspertem z Uzdrowiska Krynica – Żegiestów, która o wodach wie wszystko … o smakach czyli kulinarnej stronie wody również …

Filmy zrealizowane zostały w ramach kampanii Województwa Małopolskiego “Małopolska. Poznajmy się

Przydatne adresy

Strona Uzdrowisko Krynica -Żegiestów

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego