fbpx

25 maja 2021

Kurier Winiarski nr 2/05

Sezon winiarski i enoturystyczny się powoli rozkręca. Nareszcie po roku zamknięcia pandemicznego jest światło w tunelu. Ta perspektywa wyjazdów i podróżowania do winnic i kulinarnych miejscówek bardzo nas cieszy.  Co w tym wydaniu Kuriera Winiarskiego:

  • Na Kiermaszu Win Regionalnych na krakowskich Błoniach zapytaliśmy małopolskich winiarzy jak się zaczyna ten sezon i co przygotowali dla turystów
  • Wina polskie dla każdego poleca szef kuchni i restaurator Marcin Janiszewski, którego znamy z hasła „Polskie Wina Rulezz”.
  • W naszym Kurierze musi być wątek literacki, tym razem w odsłonie sensacyjnej – to kryminalne opowieści winiarskie Michała Bardela
  • W cyklu “Ciekawe inicjatywy i projekty” dziś rozmowa o marce enoturystycznej EnoTarnowskie.

Posłuchacie w Kurierze Winiarskim nr 2:

Co słychać w winnicach rozmowy z małopolskimi winiarzami na Kiermaszu Win Regionalnych na krakowskich Błoniach: z Antonim Marcinkiem z Winnicy Piwnice Antoniego, Kingą Chlipałą z Winnicy Janowice, Andrzejem Hausem z Winnicy Uroczysko, Zbyszkiem Krzyżakiem Z Winnicy Chodorowa i gościem z Sandomierza Marcelim Małkiewiczem z Winnicy Sandomierskiej.

Ciekawe inicjatywy i projekty” – rozmawiamy o ENOTARNOWSKIE – marce enoturystycznej promującej winnice okolic Tarnowa z Marcinem Pałachem – Prezesem Tarnowskiej Organizacji Turystycznej

POLECAMY

Fajne wino wczoraj piłeś? … momenty były? Polskie wina poleca Marcin Polskie Wina Rulezz Janiszewski – szef kuchni i restaurator z gliwickiej Szammy

oraz

Książki do poczytania – spotkanie z Michałem Bardelem, autorem sensacyjnych książek o ciemnej stronie winiarstwa – serii kryminalnych historii winiarskich z całego świata: 

  • “Zbrodnia i Wina – czyli Sensacyjny Przewodnik po Winach Świata”
  • oraz wydanej niedawno “Mokra Robota – Sensacyjnego Przewodnika Po Winach świata ciąg dalszy”.

Warto zajrzeć:

Michał Bardel

Rodowity krakowianin, redaktor naczelny magazynu „Czas Wina”, dziennikarz i popularyzator wina, kierownik studiów podyplomowych Wiedza o winie. Media-rynek-kultura oraz Teoria i Praktyka Sommelierska w Collegium Civitas w Warszawie, sędzia międzynarodowych konkursów winiarskich oraz pomysłodawca i dyrektor wykonawczy międzynarodowego konkursu win różowych International Rosé Championship, a także akredytowany ambasador niemieckiego stowarzyszenia Verband Deutscher Prädikats- und Qualitätsweinguter (VDP).

Z wykształcenia dr filozofii, wykładowca logiki i metodologii nauk w Collegium Civitas, były redaktor naczelny miesięcznika „Znak”. Autor kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych związanych z winem, wydał m.in. książkę Zbrodnia i wina. Sensacyjny przewodnik po winach świata (Znak 2014) oraz – wraz z Wojciechem Gogolińskim – dwa tomy podręcznika akademickiego Wiedza o winie („Czas Wina”, 2015, 2017). Pierwsza z książek została nagrodzona w kategorii najlepszej polskojęzycznej książki o winie w międzynarodowym konkursie Gourmand World Cookbook Awards i weszła do finału Best of the World edycji 2015 w kategorii „Drinks Education”. We wrześniu 2018 roku w wydawnictwie Znak ukazała się książka Korek czy zakrętka. Wszystko, czego chcesz się dowiedzieć o winie, ale nie masz kogo zapytać. W 2020 ukazała się kolejna z serii kryminalnych Mokra Robota – Sensacyjnego Przewodnika Po Winach świata ciąg dalszy (info: podrozezwinem.pl)

WARTO RÓWNIEŻ POSŁUCHAĆ

Kurier Winiarski nr 1

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego