30 sierpnia 2020

Jedno miejsce. Dwie historie

Dolnośląskie winnice to kopalnia atrakcji dla enoturystów. Podczas wakacyjnej eskapady dotarliśmy między innymi do Sobótki. W ramach naszej akcji #wyjedzdowinnicynawakacje degustowaliśmy wina, ale także poznawaliśmy miejsca, w których winorośl zasadzono.

W Sobótce pod Ślężą po sąsiedzku położone są dwie zaprzyjaźnione ze sobą winnice – Winnica Celtica i Wino spod Ślęży. Dwie winnice i dwa różne spojrzenia na wino, ale jedna pasja. Posłuchajcie naszego reportażu.

Przyznamy szczerze, że winiarnię Celtica zlokalizowaną w budynku Zabytkowej Gazowni Miejskiej w Sobótce opuszczaliśmy z żalem, ponieważ uwielbiamy takie zabytkowe budynki. Maja mówi, że lubi wyobrażać sobie ludzi, którzy kiedyś żyli i tworzyli takie miejsca. Zwłaszcza, że są po nich namacalne ślady takie jak ślady odciśniętych paców w cegłach, z których zbudowana jest stara gazownia. I pozostałości pieców. To robi gigantyczne wrażenie. Zresztą sami zobaczcie na naszych fotografiach.

Jak wspominaliśmy Winnica Celtica ma sąsiada i przyjaciela. To winnica Wino spod Ślęży – w której rządzą Jadwiga i Piotr. Długo rozmawialiśmy o tym co już im się udało i o tym co planują w przyszłości. Podziwiamy Jadwigę, która tworzy wina z malutką córką na ręku, ale ze wsparciem Piotra, który pielęgnuje winorośl pod Ślężą. Spróbujcie koniecznie ich win.

Jeśli będziecie mieli okazję to koniecznie zajrzyjcie do Sobotki i odwiedźcie całą sobótkową ekipę – czyli Winnicę Celticę i Wino spod Ślęży.

Przydatne linki

Informacje enoturystyczne i agroturystyczne

 • Kontakt: Winnica i Winiarnia CELTICA Przemysław Demków
 • Zabytkowa Gazownia Miejska Sobótka, ul. Czysta 1
 • tel. +48 501 344 885; przemek@winosabat.pl 
 • Winnica mieści się na parceli u podnóża Ślęży, niedaleko za Sobótką obok położonej tuż po sąsiedzku winnicy Wino Spod Ślęży- jedna brama wjazdowa do obu winnic
 • Winiarnia (budynek w którym wytwarza się wino i odbywają się degustacje) mieści się zabytkowym, pięknie odrestaurowanym budynku Gazowni Miejskiej w Sobótce; budynek pochodzi z 1902r.
 • Możliwość zwiedzania winiarni i degustacji win po wcześniejszym kontakcie telefonicznym
 • Noclegi – na miejscu w Winiarni Celtica macie do dyspozycji 5 pokoi z łazienkami w zabytkowym budynku Zabytkowej Gazowni Miejskiej z 1902 roku. Rezerwację należy zrobić przez Booking.com: https://www.booking.com/hotel/pl/winnica-celtica.pl.html?
 • Kontakt: Winnica Wino spod Ślęży
 • Jadwiga Boińska – tel. +48 507 479 365
 • biuro@winospodslezy.pl
 • Jadzia i Piotr zapraszają – wizyta i degustacje proszę dzwońcie z zapytaniem i umawiajcie się
 • Winnica po sąsiedzku z Winnicą Celtica, winiarnia aktualnie w miejscowości w Michałowicach

Nasze rekomendacje – wina

Wino spod Ślęży

 • Inspiration White 2019, wino białe wytrawne, kupaż solarisa i rieslinga, w nosie delikatnie kwiatowe, w ustach mineralne, orzeźwiające; świetne na popołudniowe spotkanie z przyjaciółmi
 • Rose 2019 2019, wino różowe wytrawne, zrobiony z odmiany merlot delikatna truskawka, poziomka, dobra kwasowość, takie jakie powinno być w każdej dobrej szanującej się polskiej winnicy; pić i już!
 • Gewurztraminer 2018, wino pomarańczowe wytrawne, macerowane na skórkach przez kilka tygodni, owocowe aromaty – liczi i dzika róż, skórki jabłkowe i troszkę pestek, w ustach podobnie liczi i róża, lekko herbaciane, delikatne taniny; dobry wstęp dla każdego kto chciałby zacząć na dobre próbować win pomarańczowych

Galeria foto – Winnica Wino spod Ślęży

Winnica Celtica

 • Rubea-Gofert wino porzeczkowe (z czarnej porzeczki) słodkie; wino było macerowane wino macerowane ze skórkami przez 4 tygodnie i leżakowane przynajmniej 6 miesięcy w dębowych francuskich beczkach; wyraźne aromaty owoców porzeczki i młodych liści krzewów, trochę suszonej śliwki, słodkie złamane wysoką kwasowością, wino zdobyło wyróżnienie w XVI edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”; warto spróbować to wino kulinarnie np. w towarzystwie mięs z grilla
 • Dunin wino czerwone słodkie zrobione na wzór win portugalskich z przejrzałych winogron z odmiany merlot (100%) podsuszanych na krzewach w winnicy, ciężkie, wyraziste, w ustach śliwka i ciemne wiśnie, trochę kawy i goździków; na drewnianej etykiecie widnieje postać Piotra Włostowica zwanego Duninem. Był to władca śląski z rodu Łabędziów, palatyn, komes, prawa ręka Władysława Krzywoustego – człowiek legenda, który sprowadził z Flandrii zakonników do kościoła na szczycie Ślęży. Włodarz okolicznych ziem i właściciel pięknego zamku w Sobótce Górce.

Galeria foto – Winnica i Winiarnia Celtica

Polecamy. Bo warto!

Wydarzenia. Degustacje. Miejsca. Produkty.