30 sierpnia 2020
Jedno miejsce. Dwie historie
Dolnośląskie winnice to kopalnia atrakcji dla enoturystów. Podczas wakacyjnej eskapady dotarliśmy między innymi do Sobótki. W ramach naszej akcji #wyjedzdowinnicynawakacje degustowaliśmy wina, ale także poznawaliśmy miejsca, w których winorośl zasadzono.
W Sobótce pod Ślężą po sąsiedzku położone są dwie zaprzyjaźnione ze sobą winnice – Winnica Celtica i Wino spod Ślęży. Dwie winnice i dwa różne spojrzenia na wino, ale jedna pasja. Posłuchajcie naszego reportażu.
Przyznamy szczerze, że winiarnię Celtica zlokalizowaną w budynku Zabytkowej Gazowni Miejskiej w Sobótce opuszczaliśmy z żalem, ponieważ uwielbiamy takie zabytkowe budynki. Maja mówi, że lubi wyobrażać sobie ludzi, którzy kiedyś żyli i tworzyli takie miejsca. Zwłaszcza, że są po nich namacalne ślady takie jak ślady odciśniętych paców w cegłach, z których zbudowana jest stara gazownia. I pozostałości pieców. To robi gigantyczne wrażenie. Zresztą sami zobaczcie na naszych fotografiach.
Jak wspominaliśmy Winnica Celtica ma sąsiada i przyjaciela. To winnica Wino spod Ślęży – w której rządzą Jadwiga i Piotr. Długo rozmawialiśmy o tym co już im się udało i o tym co planują w przyszłości. Podziwiamy Jadwigę, która tworzy wina z malutką córką na ręku, ale ze wsparciem Piotra, który pielęgnuje winorośl pod Ślężą. Spróbujcie koniecznie ich win.
Jeśli będziecie mieli okazję to koniecznie zajrzyjcie do Sobotki i odwiedźcie całą sobótkową ekipę – czyli Winnicę Celticę i Wino spod Ślęży.
Przydatne linki
- Strona Winnicy Celtica
- FB Winnica Celtica
- Strona winnicy Wino spod Ślęży
- FB winnicy Wino spod Ślęży
- Strona Stowarzyszenie Winnice Dolnośląskie
- FB Stowarzyszenie Winnice Dolnośląskie
- Strona Afisz Enoturystyczny – Wyjedź do polskiej winnicy
Informacje enoturystyczne i agroturystyczne

- Kontakt: Winnica i Winiarnia CELTICA Przemysław Demków
- Zabytkowa Gazownia Miejska Sobótka, ul. Czysta 1
- tel. +48 501 344 885; przemek@winosabat.pl
- Winnica mieści się na parceli u podnóża Ślęży, niedaleko za Sobótką obok położonej tuż po sąsiedzku winnicy Wino Spod Ślęży- jedna brama wjazdowa do obu winnic
- Winiarnia (budynek w którym wytwarza się wino i odbywają się degustacje) mieści się zabytkowym, pięknie odrestaurowanym budynku Gazowni Miejskiej w Sobótce; budynek pochodzi z 1902r.
- Możliwość zwiedzania winiarni i degustacji win po wcześniejszym kontakcie telefonicznym
- Noclegi – na miejscu w Winiarni Celtica macie do dyspozycji 5 pokoi z łazienkami w zabytkowym budynku Zabytkowej Gazowni Miejskiej z 1902 roku. Rezerwację należy zrobić przez Booking.com: https://www.booking.com/hotel/pl/winnica-celtica.pl.html?

- Kontakt: Winnica Wino spod Ślęży
- Jadwiga Boińska – tel. +48 507 479 365
- biuro@winospodslezy.pl
- Jadzia i Piotr zapraszają – wizyta i degustacje proszę dzwońcie z zapytaniem i umawiajcie się
- Winnica po sąsiedzku z Winnicą Celtica, winiarnia aktualnie w miejscowości w Michałowicach
Nasze rekomendacje – wina
Wino spod Ślęży
- Inspiration White 2019, wino białe wytrawne, kupaż solarisa i rieslinga, w nosie delikatnie kwiatowe, w ustach mineralne, orzeźwiające; świetne na popołudniowe spotkanie z przyjaciółmi
- Rose 2019 2019, wino różowe wytrawne, zrobiony z odmiany merlot delikatna truskawka, poziomka, dobra kwasowość, takie jakie powinno być w każdej dobrej szanującej się polskiej winnicy; pić i już!
- Gewurztraminer 2018, wino pomarańczowe wytrawne, macerowane na skórkach przez kilka tygodni, owocowe aromaty – liczi i dzika róż, skórki jabłkowe i troszkę pestek, w ustach podobnie liczi i róża, lekko herbaciane, delikatne taniny; dobry wstęp dla każdego kto chciałby zacząć na dobre próbować win pomarańczowych
Galeria foto – Winnica Wino spod Ślęży
Winnica Celtica
- Rubea-Gofert wino porzeczkowe (z czarnej porzeczki) słodkie; wino było macerowane wino macerowane ze skórkami przez 4 tygodnie i leżakowane przynajmniej 6 miesięcy w dębowych francuskich beczkach; wyraźne aromaty owoców porzeczki i młodych liści krzewów, trochę suszonej śliwki, słodkie złamane wysoką kwasowością, wino zdobyło wyróżnienie w XVI edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”; warto spróbować to wino kulinarnie np. w towarzystwie mięs z grilla
- Dunin – wino czerwone słodkie zrobione na wzór win portugalskich z przejrzałych winogron z odmiany merlot (100%) podsuszanych na krzewach w winnicy, ciężkie, wyraziste, w ustach śliwka i ciemne wiśnie, trochę kawy i goździków; na drewnianej etykiecie widnieje postać Piotra Włostowica zwanego Duninem. Był to władca śląski z rodu Łabędziów, palatyn, komes, prawa ręka Władysława Krzywoustego – człowiek legenda, który sprowadził z Flandrii zakonników do kościoła na szczycie Ślęży. Włodarz okolicznych ziem i właściciel pięknego zamku w Sobótce Górce.