16 sierpnia 2020

Kinga. Remedium 427 na wszystko

Winnica Kinga w Starej Wsi w lubuskiem, to jedna z najstarszych polskich winnic. Powstała w 1985 roku i od tego czasu działa nieprzerwanie. W 35 letniej historii winnicy wiele było nieoczekiwanych zwrotów akcji, nawet nieszczęść, zwłaszcza wtedy gdy podczas Wielkiej Powodzi w 1997 roku została całkowicie zalana przez Odrę. Woda zniszczyła wszystko, stała przez kilka tygodni, a jak w końcu zeszła, ukazał się ogrom zniszczeń. Właściciele Halina i Wojciech Kowalewscy wykazali się jednak niebywałym hartem ducha. Wszystko zaczęli budować od nowa.

Dziś winnica i całe gospodarstwo, które jest kolorowym ogrodem wygląda kwitnąco. Nad winoroślami czuwa już córka Kinga Kowalewska-Koziarska, która wraz z mężem Robertem kontynuuje rodzinną pasję. Historia Winnicy Kinga jest żywym dowodem na to, że warto realizować marzenia i być upartym.

Odwiedziliśmy Kingę, a ona nas ugościła i opowiedziała o kolejach losu swojej rodziny, tak mocno splecionych z winoroślą. I poznaliśmy co znaczą słowa Kingi, że jej misją jest poić i karmić ludzi.

Przydatne linki

Informacje enoturystyczne i agroturystyczne

 • Kontakt: Winnica KINGA, Stara Wieś 28, 67-100 Nowa Sól (Lubuskie) tel. 609 528 581 (informacje i rezerwacje)
 • Dojazd samochodem z Poznania 1 godz 40 min, z Wrocławia 1 godz. 50 min, z Krakowa 4 godz, z Warszawy 4 godz. 30 min
 • Bardzo bogata oferta enoturystyczna
 • Kilkugodzinny pobyt w winnicy, zwiedzanie winnicy oraz degustacja win w starej drewnianej w rybakówce w towarzystwie lokalnych serów i przekąsek (cztery różne pakiety degustacyjne). Podczas zwiedzania winnicy można zapoznać się z ciekawymi winiarskimi tematami takimi jak: prowadzenie szkółki winorośli czy uprawa sadzonek, co pozwoli Wam na jeszcze lepsze poznanie sposobu w jaki powstaje wino.
 • Szeroka gama atrakcji podczas pobytu w winnicy, pakiety specjalne i kursy (w tym np. nauka jak jak dobierać wina do potraw, jak degustować sery w połączeniu z winem. poznawanie smaków, aromatów i barw wina albo podróż w najważniejsze regiony winiarskie świata.
 • Oferta jest kierowana do grup od 6 do 60 osób.
 • Jeżeli chcecie odwiedzić winnicę indywidualnie jest to możliwe raz w miesiącu od maja do sierpnia – terminy są podane na bieżąco na facebooku. Prośba o rezerwacje telefoniczną.
 • Winnica posiada również świetną ofertę dla turystów kulinarnych – Kinga organizuje specjalnie dla swoich gości warsztaty z gotowania, na których promuje lokalną kuchnię, a potrawy przygotowuje z produktów uprawianych w naszej winnicy (m.in. fantastyczne liście winogron, przetwory z winogron etc)
 • Winnica Kinga prowadzi na swoim terenie Kursy winiarskie Kurs winogrodniczy (szkolenie w zakresie uprawy, praktyczne zajęcia w winnicy) oraz Kurs enologiczny (szkolenie w zakresie produkcji win białych, różowych i czerwonych)
 • Również Pakiety specjalne – opis szczegółowy na stronie:
  • “Spacer po środkowej Odrze” to oferta dla grup zorganizowanych, która łączy w sobie wizytę w winnicy, rejs galarami po Odrze oraz degustacje serów kozich nad brzegiem rzeki.
  • Wizyta w 3 winnicach”– to pakiet dla entuzjastów lokalnych win i zabytków.  Oferta obejmuje wizytę w trzech winnicach i trzech miastach
  • Rejs po Odrze” dla grup zorganizowanych – to kilkugodzinny rejs po Odrze i dodatkowo możliwość degustacji win z winnicy, położonej nad samą rzeką. Uczestnicy spotkania otrzymają pamiątkowy kieliszek
 • Możliwość dłuższego pobytu w winnicy – pokoje dostępne w winnicy Kinga urządzone są w rustykalnym, winiarskim stylu
 • Oferta agroturystyki Winna Chata obejmuje specjalne programy: agroturystyka winiarska, agroturystyka kulinarna lub Wino i konie
 • Winny Folwark to propozycja dla koniarzy – mała bardo urokliwa stadnina koni, znajdująca się w bezpośredniej okolicy i współpracująca z Winnicą Kinga. Główną atrakcją stadniny jest szkółka jeździecka. To właśnie Winny Folwark specjalnie znajduje się w programie wypoczynku, który zatytułowaliśmy „Wino i konie”.
 • Na terenie winnicy działa sklepik z produktami – z winami z Winnicy Kinga oraz domowymi przetworami wytwarzanymi na miejscu – to m.in. octy winne z ziołami, konfitury z winogron, winogrona marynowane etc – BARDZO POLECAMY !!!

Nasze rekomendacje – wina z Winnicy Kinga

Nie będziemy ukrywać, że jesteśmy fanami win z Winnicy Kinga i całego pomysłu na to miejsce winiarsko-kulinarne. Kinga Kowalewska-Koziarska konsekwentnie oferuje swoje wina praktycznie tylko na miejscu – czyli żeby ich spróbować musicie się udać tam osobiście (co jest oczywiście ogromną frajdą i do czego Was namawiamy). I kupić musicie na pewno wino na zapas bo… bardzo szybko je wypijecie, zapewniamy!

Remedium Alba 427 (2019) – wino białe wytrawne, kupaż białych odmian – aktualnie w wersji muskat odeski i seyval blanc; bardzo aromatyczne, z białymi owocami i nutami kwiatowymi, świetnie zrównoważone, do codziennego picia – zwłaszcza kiedy jest bardzo gorąco !

Remedium Rosea 427 (2019) – wino różowe wytrawne zrobione z odmiany Pinot Noir; aromatyczne – wiśnia, poziomki, troszkę maliny i truskawki, delikatne, bardzo orzeźwiające – no bez żadnej przesłodzonej nudy w kieliszku.

Remedium Nigrum 427 – wino czerwone wytrawne – w wersji zrobionej z zweigelta (2019) to nasz absolutny faworyt od Kingi; jeden z najlepszych polskich zweigeltów, które próbowaliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy; wino lekkie, bardzo owocowe – czereśnie, wiśnie z bardzo dobrą kwasowością – zdecydowanie można pić solo ale z jedzeniem np. z plackami podawanymi z sosem z dojrzałego, pleśniowego sera i cebuli będzie bardzo dobrym towarzyszem. ALE UWAGA NIESTETY … jest już – jak się własnie okazało – tylko pięknym wspomnieniem. Teraz Remedium Nigrum 427 dostępne jest w wersji jako 3 letnie wino czerwone wytrawne z odmiany regent i alibernet – musicie również koniecznie spróbować!

Polecamy. Bo warto!

Wydarzenia. Degustacje. Miejsca. Produkty.