fbpx

27 czerwca 2022

Hop na wino. Jedziemy na Jurę Krakowsko-Częstochowską

W tym odcinku zabieramy Was w region winiarski na północ od Krakowa czyli na Jurę Krakowsko-Częstochowską – niezwykłą krainę pełną „białych skał”, która rozciąga się między Krakowem a Częstochową. Jeśli zaplanujecie kilkudniowy pobyt w Krakowie to warto chociaż jeden dzień poświęcić na wizytę w jednej lub kilku tutejszych winnicach. Co ważne dojazd z centrum Krakowa zajmie Wam raptem pół godziny, w przypadku najbliżej położonych winnic. Do tych w okolicach Częstochowy już półtorej godziny.

O tym nowym, intensywnie rozwijającym się regionie winiarskim rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Joanną Spałek -Niemiec i Marcinem Niemcem z Winnicy Amonit, Wojtkiem Bosakiem – dziennikarzem winiarskim i doradcą polskich winiarzy i Anną Dąbek – przewodniczką turystyczną po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Rozmawialiśmy w Pstrągu Ojcowskim – w samym centrum Ojcowskiego Parku Narodowego – przy okazji oficjalnej inauguracji Jurajskiego Szlaku Winnego w czasie VI Jurajskiego Pikniku Winnego.

Goście w tym odcinku podcastu:

Joanna Spałek-Niemiec i Marcin Niemiecmałżeństwo winiarzy, właściciele Winnicy Amonit leżącej na Jurajskim Szlaku Winnym; Marcin jest Prezesem Stowarzyszenia Winiarzy Krakowskiej i doradza dodatkowo w kilku małopolskich projektach winiarskich. Joanna jest enologiem, absolwentką Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle; strona internetowa www.winnicaamonit.pl

Wojciech Bosak – Dziennikarz i krytyk winiarski , sędzia na międzynarodowych konkursach winiarskich. Od kilkunastu lat zajmuje się edukacją winiarską, prowadzi kursy i szkolenia, jest autorem programów szkoleniowych i podręczników. Jest wykładowcą m.in. w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle i na studiach podyplomowych z zakresu Enologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pomysłodawca i współzałożyciel Polskiego Instytutu Winorośli i Wina. Doradza polskim winiarzom przy zakładaniu winnic; strona internetowa Wojtka www.winologia.pl

Anna Dąbek – Przewodniczka turystyczna po Ojcowskim Parku Narodowym, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i Jaskini Wierzchowskiej. Ambasadorka w kampanii promocyjnej województwa małopolskiego w kampanii “Małopolska. Poznajmy się” (2020)

Mapa Jurajskiego Szlaku Winnego

Przydatne linki dla enoturystów

  • Przewodnik turystyczny po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – strona internetowa jura.info.pl
Zamek w Ogrodzieńcu

Zapraszamy również na łamy nowego kwartalnika winiarskiego TRYBUSZON – Bartosz Promotor Kulinarny członek zespołu Radia Kulinarnego przygotował artykuł – przewodnik enoturystyczny po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pt. “WINO ZE SKAŁY” z poleceniami miejsc winiarskich i kulinarnych. Bartosz przepytał również w artykule Wojtka Bosaka o specyfikę winiarską tego regionu i win tu powstających. Szukajcie TRYBUSZONA w Empikach i miejscach winiarskich.

Odcinek do posłuchania również na Spotify

a także w Apple i Google Podcast oraz w innych popularnych aplikacjach do słuchania podcastów.

WERSJA DO POBRANIA – Podcast możesz też pobrać także bezpośrednio na swoje urządzenie (w formacie mp3) tutaj.

Posłuchajcie również odcinka pt “Pstrągi i wino jurajskie” czyli relacji z Jurajskiego Pikniku Winnego w Pstrągu Ojcowskim z roku 2020 – imprezy plenerowej z winem i pstrągiem w roli głównej, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Winiarzy Jury Krakowskiej i Pstrąg Ojcowski.

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego