05 grudnia 2021

Bookcast – Atlas Świata Wina & Atlas Wina Polska. Goście Wiesław Polakiewicz (Akademia Wina) i Mariusz Kapczyński (Vinisfera)

Czy wiecie gdzie w USA uprawia się winorośl, ile apelacji jest w Burgundii i czy bożole to tylko nazwa młodego wina otwieranego w 3 czwartek listopada. Są książki, które otwierają przed nami nieznany świat, są książki bez których trudno wyobrazić sobie daną dziedzinę życia. Są więc również i takie w świecie wina i jedzenia.

Dziś bohaterem naszego Bookcastu jest słynny w świecie ATLAS ŚWIATA WINA autorstwa dwóch niekwestionowanych autorytetów – Hugh Johnsona i Jansis Robinson. Mamy jego polskie wydanie – to tłumaczenie VIII edycji. Obowiązkowa pozycja na półce każdej osoby która interesuje się wine lub chciałaby np. odbyć wirtualna podróż z butelką wina. O tej publikacji rozmawiamy z Wiesławem Polakiewiczem z Akademii Wina, wydawcą za sprawą którego możemy się cieszyć tą publikacją. I nie tylko tą. Bo mamy jeszcze na deser polski akcent – ATLAS WINA POLSKA – dzięki pracy Mariusza Kapczyńskiego znanego dziennikarza winiarskiego.

Autorzy Atlasu Świata Wina:

Hugh Johnson jest to jeden z najwybitniejszych autorów piszących na temat wina. Jego sztandarowy przewodnik Pocket Wine Book, po raz pierwszy wydany w 1977 roku, sprzedaje się co roku w setkach tysięcy egzemplarzy. Nowatorski sposób obserwowania świata wina, oceny i rekomendacje roczników, próbowano często naśladować, ale próby te nigdy nie zbliżyły się do oryginału.
Wraz z publikacją swojej pierwszej książki, Wine, Johnson już w wieku dwudziestu siedmiu lat postrzegany był jako najbardziej świeży oraz autorytatywny głos w świecie wina. Przez ostatnie cztery dekady, Hugh napisał wiele książek, które rozpoznawane są jako swoiste kamienie milowe, w tym jego monumentalny Atlas Świata Wina, napisany wraz z Jancis Robinson, Wine Companion, pierwotnie wydany w 2003 roku, The Story of Wine oraz Hugh Johnson on Wine. W czasie wolnym od tematów winiarskich, Hugh uprawia swój przydomowy ogród w Londynie, o czym także pisze znajdując nowych fanów swego pisarskiego warsztatu.

fot. https://www.atlas-wina.pl/

Jancis Robinson została określona przez magazyn Decanter jako „najbardziej szanowana dziennikarka i krytyk winiarski na świecie”. Jancis codziennie udziela się swojej stronie internetowej, jancisrobinson.com (która została nagrodzona pierwszą edycją nagrody Wine Website of the Year, przy okazji Louis Roederer International Wine Writers Awards, w 2010 roku), co tydzień pisze dla Financial Times, jej teksty zasilają regularnie wielu wydawców na całym świecie. Oprócz współtworzenia Atlasu Świata Wina, Jancis jest redaktorką The Oxford Companion to Wine oraz współautorką Wine Grapes. Jej najnowsza książka jest również najkrótszym, praktycznym przewodnikiem o podstawach wiedzy o winie, The 24- Hour Wine Expert.
Szeroko uznawana za „kobietę sprawiającą, że świat winiarski zamienia się w słuch, gdy przemawia” (USA Today) oraz „ulubioną autorkę tekstów o winie” (Playboy), Jancis jest pierwszym Master of Wine (1984) spoza branży winiarskiej. Nagrodzona Orderem Imperium Brytyjskiego w 2003 roku, przez Jej Wysokość Królową Elżbietę II, która posiadając własną królewską piwnicę do dziś korzysta z rad Jancis. (źródło: https://www.atlas-wina.pl/autorzy/)

Nota wydawcy: Hugh Johnson i Jancis Robinson, najbardziej szanowany duet piszący na temat wina, ponownie połączył siły, aby stworzyć kolejny klasyk, bez którego żaden miłośnik wina nie może się obyć. Nowe wydanie zostało rozbudowane do 416 stron. Wspaniała kartografia znana z wcześniejszych edycji wzbogaciła się o 22 całkowicie nowe mapy. Całość tekstu została przejrzana, poprawiona i uzupełniona. Piękne fotografie, infografiki, rozbudowana faktografia towarzyszą czytelnikom przez cały Atlas. Całkowicie nowa, zaktualizowana i rozszerzona edycja kultowej książki o winie, która sprzedała się w 15 wersjach językowych i ponad 4,7 milionach kopii na całym świecie już wkrótce w nowej, polskiej odsłonie.

Autor Świata Wina Polska

Mariusz Kapczyński – dziennikarz i krytyk winiarski z wieloletnim doświadczeniem. Redaktor naczelny serwisu Vinisfera.pl. Niestrudzony promotor polskich win. Niemal od samego początku towarzyszy „winiarskiej (r)ewolucji” w Polsce – o naszych winach pisał i promował je „zanim stało się to modne”, regularnie na stronach swojego serwisu uzupełnia bazę polskich winnic i ocenia rodzime butelki. W roku 2015 „Magazyn Wino” wyróżnił go nagrodą Grand Prix w kategorii „promocja kultury wina w Polsce”. W roku 2018 został nagrodzony przez Kapitułę Nagrody Świętego Marcina za „za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina”.

Nota wydawcy: Niedawno, ukazała się nowa, zaktualizowana i rozszerzona polska edycja Atlasu świata wina. Gdy stwierdziliśmy, że i w niej nie ma niczego o Polsce, postanowiliśmy wziąć sprawy we własne ręce i stworzyć książkę, inspirowaną angielskim oryginałem. Rodzime winiarstwo po latach zastoju odradza się w szybkim tempie, zasługuje więc na swoją kronikę. Historia wina w Polsce to lepsze momenty przeplatane gorszymi: wojnami, ekonomicznymi kryzysami, zmianami klimatu, albo wręcz zupełnymi upadkami; to także konieczność ciągłego konkurowania z piwem i wódką. Nową kartę tej historii pisze współczesne, dynamicznie rozwijające się winiarstwo. Ma teraz dobry czas, po wielu prawnych zakrętach wyszło na prostą. Daje to solidny bodziec do podjęcia próby uporządkowania winiarskiej przeszłości i teraźniejszości naszego kraju.

Kilka słów o niektórych rozwiązaniach przyjętych w Atlasie Wina – Polska. Mają one charakter autorski. Choć liczba polskich winnic idzie w setki, w książce pod uwagę wzięto tylko te zarejestrowane, sprzedające swoje wino. Winnice niezarejestrowane, są osobnym, dynamicznym i nierzadko intrygującym nurtem, jednak oficjalna niedostępność ich produktów stanowiła czynnik wykluczający. Z pewnością temat nie został na tych stronach wyczerpany. Polskie winiarstwo nabrało tempa i nie ma zamiaru zwalniać. Zapewne niejedną ciekawostkę jeszcze zobaczymy i usłyszymy. Z wielką przyjemnością będę obserwował te wydarzenia. Czego i Państwu serdecznie życzymy.

Co znajdziecie w naszych Bookcastach czyli podcastach o książkach

  • polecenia i recenzje książek winiarskich i kulinarnych
  • rozmowy z autorami
  • zaproszenia na wydarzenia kulturalne związane z winem i jedzeniem

Podcastu o książkach możecie słuchać również w aplikacji SPOTIFY

również w Apple Podcasts i Google Podcasts oraz w innych popularnych aplikacjach do słuchania podcastów.

WERSJA DO POBRANIA – Podcast możesz też pobrać także bezpośrednio na swoje urządzenie (w formacie mp3) tutaj

Zapraszamy również do posłuchania poprzedniego Bookcastu – dźwiękowej opowieści o książkach kulinarnych i winiarskich „Jemy i pijemy po rzymsku”

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego