fbpx

26 kwietnia 2023

Wszystko o Międzynarodowym Konkursie Win GALICJA VITIS 2023. Rozmawiają Paragraf w Kieliszku i Promotor Kulinarny

Tegoroczny XI Międzynarodowy Konkurs Win GALICJA VITIS odbędzie się w dniach 18-19 maja na Zamku w Niepołomicach k/Krakowa. To największy konkurs w regionie, w którym wina oceniane są przez międzynarodowe jury. W tym podcaście z okazji kolejnej edycji tego konkursu Radosław Froń – Paragraf w Kieliszku i Bartosz Wilczyński Radio Kulinarne rozmawiają o:

  • Co wyróżnia ten konkurs na tle innych
  • Czy ten konkurs daje gwarancję profesjonalnej oceny win
  • Kto więc ocenia wina w tym konkursie?
  • Jak wygląda konkurs w punktu widzenia organizacyjnego i technicznego
  • Po co winiarzom konkursy winiarskie
  • Jak na tle win z Europy środkowo-wschodniej wypadają wina polskie

ZAPROSZENIE dla WINIARZY

Organizatorzy XI Międzynarodowego Konkursu Win GALICJA VITIS zapraszają do udziału winiarzy z Europy Środkowo-Wschodniej i liczą, jak co roku, na duże zainteresowanie konkursem.

Już jedenasty raz międzynarodowe jury złożone z sędziów – profesjonalnych enologów i degustatorów oceni zgłoszone wina w 8 kategoriach podstawowych (wina białe, różowe, czerwone, musujące, białe uzyskane z ciemnych odmian winogron, białe wyrabiane przy zastosowaniu specjalnych technologii, naturalnie słodkie i likierowe) oraz w 16 podkategoriach uwzględniających zawartość cukru w winie. Doświadczenie sędziów z Niemiec, Czech, Słowacki, Polski, Gruzji, Mołdawii i Słowenii i standardy OIV (International Organisation of Vine and Wine) według których prowadzony jest konkurs to gwarancja jego najwyższej jakości.

„Cieszymy się, że nasz konkurs cieszy się powodzeniem od tylu lat, czego dowodem jest liczba zgłaszanych win i wysoka ocena organizacji konkursu przez międzynarodowe gremium ekspertów. Dbamy o przestrzeganie standardów merytorycznych wyznaczanych przez organizację OIV. Naszym celem jest budowa pozycji lidera wśród konkursów w tej części Europy.” – mówi Roman Myśliwiec Przewodniczący Prezydium Międzynarodowego Konkursu Win GALICJA VITIS.

Do tej pory w czasie 11 edycji konkursu zostało ocenionych prawie 6 tysięcy win przez zespół ponad 50 sędziów z kilkunastu krajów. Wina oceniane są w 100 punktowej skali OIV (Międzynarodowej Unii Enologów). Wielki złoty medal otrzymują wina, które uzyskają co najmniej 92 pkt., złoty medal to minimum 88, a srebrny co najmniej 84 punkty. Od początku ideą tego wydarzenia jest podtrzymywanie tradycji uprawy i produkcji wina i budowa przyjaznych relacji pomiędzy winiarzami z różnych krajów.

„Międzynarodowy prestiż konkursu i sposób jego organizacji to świetna wizytówka promocyjna. Winiarze cenią sobie medale przyznane w tym konkursie, które są dla nich dobrym narzędziem marketingowym w relacjach z konsumentami. Zależy nam, aby udział w konkursie niósł dla winiarzy wymierne korzyści.” dodaje Radosław Froń – Dyrektor wykonawczy Konkursu.

Zgłoszenia win do konkursu https://galicjavitis.pl/formularz-zgloszeniowy/

Dodatkowe informacje: https://galicjavitis.pl/miedzynarodowy-konkurs-win-galicja-vitis/

Organizatorem konkursu jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa GALICJA VITIS, która prócz organizacji konkursu prowadzi również jedyną w Polsce praktyczną szkołę dla winiarzy – Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. Zajmuje się także działalnością wydawniczą związaną z winiarstwem.

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego