fbpx

12 czerwca 2024

Słowenia – urok oryginału

To wymarzone miejsce dla ludzi, którzy lubią łączyć podróże winiarskie z turystyką kulinarną i zaglądaniem w niezwykłe miejsca. Kraj mały (ma tylko dwa miliony mieszkańców), ale niezwykle różnorodny jeśli chodzi o krajobrazy i winiarską tradycję. Co jest szczególnie godne uwagi? Sprawdziliśmy to podczas dziennikarskiego wine tripu do Słowenii.

Wino w Słowenii jest niewątpliwie napojem narodowym. Oficjalne jego spożycie w roku rynkowym 2021/2022 wynosiło około 33 l na obywatela, ale trzeba dodać do tego jeszcze 30% rynku win domowych, a to daje w sumie aż 43 l na głowę. Do tego wychwalający wino hymn narodowy Zdravjica (Toast) i długa lista endemicznych odmian winorośli, przywracanych po latach zapomnienia. Wiele znanych win popularność zawdzięcza właśnie tym winiarzom, którzy największego kapitału Słowenii upatrują w odkurzaniu tradycji. Te działania przynoszą już konkretne wyniki, ponieważ niektóre zapomniane, niechciane i traktowane z politowaniem odmiany winorośli wracają na salony, zaczynają być cenione zarówno w Słowenii, jak i innych krajach.

Opowiadamy wam w tym odcinku o cvičku i žametovce – o winie i o odmianie, które Słoweńcy odczarowali. Zabieramy więc was do mikroregionu Dolenjska, który wraz z Belą krajiną i Bizeljskiem-Sremičem tworzą region winiarski Posavje, położony wzdłuż granicy z Chorwacją. Najcieplejszym mikroregionem Posavja jest Bela krajina, tylko nieco chłodniejsza od Primorskiej nad Adriatykiem, z kolei sąsiednia Dolenjska to najzimniejszy mikroregion winiarski w całej Słowenii.

W tym odcinku opowiadamy wam o:

  • kwintesencji winiarstwa słoweńskiego i znaku rozpoznawczym Dolenjskiej czyli o cvičku
  • narodowej ikonie winiarskiej – czerwonej odmianie winorosli czyli o žametnej črninie
  • o Starej winorośli wpisanej do Księgi Rekordów Guinnessa i jej opiekunie
  • historii rodziny winiarskiej Frelih i jej wkładzie w rozwój win musujących w Dolenjskiej i formalną rejestrację cvička
  • polecanych przez nas producentach wina cviček
Stara trta Maribor, fot. Domen Grögl

Wizytę winiarską w Słowenii i degustacje win w winnicach odbyliśmy na zaproszenie Słoweńskiej Organizacji Turystycznej przy współpracy Damiana Buraczewskiego – propagatora win słoweńskich, autora bloga www.slovvine.com

Relacja z naszego dziennikarskiego tripu wraz ze zdjęciami i winiarskim  słownikiem słoweńskim autorstwa Damiana Buraczewskiego  jest również do przeczytania w wiosennym – 8 numerze Trybuszona, który jest cały czas dostępny na rynku. W tym numerze przeczytacie również artykuł Damiana o Dolinie Wipawy – o bardzo ciekawym subregionie Primorskiej- zachodniego regionu winiarskiego, mieszance kultury słowiańskiej , austriackiej i włoskiej wraz z polecaniami 6 winiarni na medal, regionalnymi hitami turystycznymi i kulinarnymi poleceniami.

A poza tym prezentacja winiarni Klet Krsko – o największej w Posavju spółdzielni winiarskiej i największej piwnicy wina cviček oraz winiarni Klet Brda – również spółdzielni winiarskiej położonej w zachodniej części Słowenii w połowie drogi między Alpami a Morzem Adriatyckim.

Dla tych którzy dowiedzieć się więcej o tym kraju w dziale Akademia Wina- Słowenia w pigułce autorstwa Karoliny Rudaś – Kiwiorskiej.

Tradycją Trybuszona są również Panele degustacje – jeśli chcecie poznać wynik – ocenę win słoweńskich dostępnych w Polsce – zarówno białych i czerwonych zajrzyjcie koniecznie do tego numeru Trybuszona.

Stara Trta czyli Stara winorośl w Mariborze

To żywy pomnik słoweńskiego winiarstwa. To ponad 400-letnia winorośl odmiany žametovka (znanej również jako žametna črnina, modra kavčina i kolner blauer) rosnąca w starej części Mariboru.

Przetrwała burze, pożary, wojny i nadal owocuje. Została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Pierwsze zorganizowane zbiory zostały przeprowadzone w formie eventu w roku 1987 roku i od tamtej pory jest to jeden z głównych punktów obchodów Święta Dzielnicy (Festival Lent).

Gotowe wino jest rozlewane do buteleczek o pojemności 250 ml, zaprojektowanych przez artystę Oskara Kogoja.

fot. Boštjan Lah

O wieku tej historycznej winorośli świadczą jej wizerunki na obrazach Mariboru z 1657 i 1687 roku, znajdujące się w Styryjskim Muzeum
Prowincji w Grazu. Winorośl została przedstawiona na tych obrazach na tle budynku wzniesionego w XVI wieku przy ulicy Vojašniška 8 w Mariborze, tuż nad rzeką Drawą. Aktualnie ten budynek, zwany Domem Starej Winorośli (Hiša Stare trte), pełni funkcję winoteki i centrum winiarskiego. Opiekunem tej Stara Trty jest Stanislaw Kocutar – który traktuje to zajęcie jako misję i mając poczucie wielkiej odpowiedzialności.

opiekun Starej Trty – Stanislaw Kocutar

Koniecznie musicie tam zajrzeć podczas wizyty w Mariborze. Tutaj więcej szczegółów

Najbardziej podobały nam wina cviček od:

  • Frelih Cviček Od Fare,
  • Colnar Cviček,
  • Albiana Cviček
  • oraz ten od największego producenta tego rodzaju wina – Klet Krško.

Zapraszamy do galerii foto:

Odwiedzaj Słowenię

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego