fbpx

21 maja 2024

Skin Contact Kraków -Festiwal wina. Gość: Wojtek Lutomski

Sezon wydarzeń winiarskich w pełni. Jest w czym wybierać. Jak się lubi wino i wydarzenia to mamy pełnię szczęścia. Ale zawsze jest miejsce na nową imprezę – która z założenia może nas zaskoczyć. W ramach naszych radiowych rekomendacji gościmy w podcaście Wojtka Lutomskiego – znawcę i miłośnika win europejskich, właściciela firmy Lutomski.wino zajmującej się importem win rzemieślniczych. Tym razem w odmiennej roli – w roli organizatora nowego festiwalu winiarskiego SKIN CONTACT KRAKÓW.

W rozmowie z Wojtkiem Lutomskim:

  • o idei tego festiwalu i o tym co oznacza ta nazwa
  • dla kogo jest ten festiwal
  • co nas czeka na festiwalu
  • jaki jest klucz doboru winiarzy zapraszanych na festiwal
  • o fascynujących historiach winiarzy – gości festiwalu
  • i gdzie znajdziemy szczegółowe informacje o festiwalu

Szczegółowe informacje i program na stronie festiwalu www.skincontactkrakow.com

Radio Kulinarne Wine Podcast jest patronem medialnym festiwalu

SKIN CONTACT KRAKÓW – informacja prasowa

Spotkanie, które połączy Winogrodników i pasjonatów wina na różnych poziomach wiedzy oraz ich rodziny i przyjaciół, odbędzie się w ostatnią niedzielę sierpnia, w pięknej scenerii Dworu w Tomaszowicach.

Królewskie miasto Kraków od średniowiecza było najważniejszym w Polsce ośrodkiem handlu winem, tutaj krzyżują się główne szlaki handlowe z południa na północ i ze wschodu na zachód. Wino powoli degustuje się w setkach restauracji, bistro i wine barów ulokowanych przy prawie każdej ulicy starego miasta, a importem wina zajmują się dziesiątki rodzinnych firm. Akademicki charakter miasta generuje rozwój i otwartość na  szybko zmieniający się świat.

Skin Contact Kraków 2024 to wyjątkowe święto Winogrodników i miłośników wina. Ostatni weekend sierpnia jest czasem bezpośrednio przed zbiorami, gdy Winogrodnicy mogą poświęcić uwagę na spotkanie z miłośnikami swoich win w sposób “Skin Contact”. Istotnym elementem wydarzenia jest także aspekt edukacyjny, pozwalający na zrozumienie trudu i ryzyka związanego z pracą nad każdym kolejnym rocznikiem wina.

W festiwalu weźmie udział kilkudziesięciu czołowych europejskich Winogrodników oraz członków ich rodzin, którzy uprawą ziemi oraz wytwarzaniem wina zajmują się samodzielnie, kultywując to szczególne rzemiosło przez kolejne pokolenia. Nie zabraknie wielu polskich Winiarzy, którzy przedstawią swoje osiągnięcia na krajowym polu.

Wino typu skin contact wpisuje się w kategorię modnych obecnie win pomarańczowych. Skin contact (inaczej maceracja) to proces pozostawienia skórek i pestek winogron wraz z fermentującym sokiem. Jest stosowany przy produkcji win czerwonych i różowych. Z kolei maceracja w przypadku win białych daje wino o pomarańczowej barwie, o unikalnym stylu, który łączy cechy zarówno win białych, jak i czerwonych. Taka formuła produkcji przekłada się na wyjątkowe walory smakowe i aromatyczne, co czyni te wina niezwykle interesującymi dla miłośników dobrego wina.

Festiwal wina Skin Contact Kraków odbędzie się w dniach 25-26 sierpnia 2024 r. w pięknej scenerii Dworu w Tomaszowicach. Pierwszy dzień festiwalu jest otwarty dla wszystkich miłośników wina. W niedzielę, 25 sierpnia, goście spotkają się z Winogrodnikami w Oranżerii i Panoramie, gdzie będą mogli degustować szeroki wybór win pomarańczowych, białych i czerwonych oraz porozmawiać z ich twórcami o tajnikach produkcji i winiarskiej pasji. W trakcie specjalnych spotkań Master Class uczestnicy pogłębią swoją wiedzę na tematy okołowiniarskie.

Podcast do posłuchania również na:

a także na Google Podcast i Apple Podcast

Odcinek do bezpośredniego pobrania tutaj

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego