fbpx

17 stycznia 2022

Polskie Wino 2021 & 2022- podsumowanie i prognozy. Goście: Dzierżawska, Kolecki, Kapczyński, Nowicki.

W tamtym roku przygotowaliśmy pierwsze podsumowanie związane z polskim winem sygnowane przez Radio Kulinarne. Ten podcast cieszył się dużą popularnością świadcząc o stale rosnącym zainteresowaniu polskim winem i winiarstwem. Wiele się wydarzyło w tym 2021. Słowem czas na tradycyjne podsumowanie.

OTO NASI GOŚCIE w tegorocznej edycji: Kamila Dzierżawska (sommelierka i menedżerka), Tomasz Kolecki (sommelier i wine consultant), Mariusz Kapczyński i Maciej Nowicki (dziennikarze winiarscy).

Zapytaliśmy jak z ich perspektywy wyglądał ten miniony rok w polskim winiarskie i co nas czeka w 2022. Posłuchajcie:

Wszystkim naszym rozmówcom zadaliśmy ten sam zestaw pytań i dzięki temu powstała dźwiękowa ankieta – podsumowanie 2021 i prognozy na 2022:

  • Co wydarzyło się najciekawszego w polskim winiarstwie w 2020
  • Co określiłabyś/określiłbyś Wydarzeniem Roku 2021
  • Najlepsze inicjatywy promocyjne lub edukacyjne dotycząca polskiego wina skierowana do szerokiej publiczności
  • Słowo roku 2021 w polskim winie
  • Najważniejsze trendy i przewidywania na 2022 

W podsumowaniu roku 2021 i przewidywaniach na 2022 udział wzięli:

Kamila Dzierżawska – Head Manager i Sommelier w Restauracji Le Braci, entuzjastka polskich win, zakochana w winach robionych z szacunkiem dla natury; posiada bogate i długoletnie doświadczenie w pracy w gastronomii m.in. pracowała w: Credo Restaurant – Norwegia, AMG Lodge Silver Resort – Szwecja, Pałac Mierzęcin, Pałacu Mała Wieś w Belsku Dużym.

Tomasz Kolecki – Wine Consultant, Hydrosommelier, Wiceprezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, wielokrotny Mistrz Polski Sommelierów (2007/2008/2009/2010). Szef jury i arbiter wielu konkursów sommelerskich i winiarskich (m.in: Mistrzostw Polski Sommelierów, Międzynarodowych Mistrzostwach Młodych Sommelierów, Coupe Georges Baptiste, Baltic Sommelier Cup, Young Sommeliers European Cup, Konkursu Win Polskich Jasło, Grand Prix Magazynu Wino, ITQI, IWSC, Wino na Medal i innych. Autor kart win nagradzanych przez magazyn Wine Spectator.

Mariusz Kapczyński – dziennikarz i krytyk winiarski z wieloletnim doświadczeniem. Redaktor naczelny serwisu Vinisfera.pl. Niestrudzony promotor polskich win. Niemal od samego początku towarzyszy „winiarskiej (r)ewolucji” w Polsce – o naszych winach pisał i promował je „zanim stało się to modne”, regularnie na stronach swojego serwisu uzupełnia bazę polskich winnic i ocenia rodzime butelki. W roku 2015 “Magazyn Wino” wyróżnił go nagrodą Grand Prix w kategorii “promocja kultury wina w Polsce”. W roku 2018 został nagrodzony przez Kapitułę Nagrody Świętego Marcina za “za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina”. Autor Atlasu Wina- Polska (2021)

Maciej Nowicki – dziennikarz i krytyk winiarski, związany z magazynem Ferment i portalem Winicjatywa – największymi mediami winiarskimi w kraju. Polskim winem zajmuje się od ponad 8 lat, aktualnie pisze o nim najwięcej ze wszystkich dziennikarzy. Współorganizator festiwali promujących polskie winiarstwo, przewodniczący i członek komisji sędziowskich w polskich konkursach winiarskich, uczestnik paneli dyskusyjnych, prowadzący degustacje polskich win w całym kraju i promujący je za granicą – prowadził m.in. jedyne jak do tej pory seminarium dla zagranicznych dziennikarzy winiarskich zorganizowane  w Polsce, degustacje dla winiarzy z Włoch, Austrii czy Węgier. O nowościach w polskim winiarstwie donosi także regularnie na swoim instagramowym profilu @maciej__nowicki oraz Twitterze @maciej__nowicki. Jest absolutnie przekonany, że niezależnie od trudnych, współczesnych czasów,  polskie winiarstwo czeka obiecująca przyszłość.

Gości w podcaście przepytywał tradycyjnie Bartosz Wilczyński – Promotor Kulinarny / Wine & Food Consultant, marketingowiec polskich winiarzy i wykładowca w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle

Podsumowanie Polskie Wino 2021 do posłuchania również na Spotify

a także na Google Podcasts i Apple Podcats

Podcast do bezpośredniego pobrania tutaj

Pierwsze podsumowanie Polskie Wino 2020 & 2021:

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego