fbpx

29 listopada 2021

Kalifornia winem płynąca. Gościni Monika Bielka-Vescovi

Mówisz Kalifornia – myślisz od razu Hollywood, Los Angeles, show biznes, słoneczny klimat,  plaże, luz… Najbogatszy stan USA z długą i burzliwą historią, w którą wpisane jest wino. Bo wino w USA to generalnie wino z Kalifornii. Fantastyczne i zróżnicowane warunki do uprawy uczyniły z tego regionu potęgę winiarską i wprowadziły ten region do czołówki winiarskiej na świecie. Małe winnice i ogromne komercyjne przedsięwzięcia. Wina wysokiej klasy i te – które nazwalibyśmy mainstreamowymi. No i legendarna NAPA VALLEY – kraina winnic – najbardziej rozpoznawalna część Kalifornii.

Zabieramy was do Kalifornii – do świata win amerykańskich, by pokazać Wam jego różne oblicza. Naszą przewodniczką po winiarskiej Kalifornii jest Monika Bielka-Vescovi

W tym podcaście:

  • Czy Kalifornia to raj dla ludzi lubiących i pijących wino
  • Na czym polega fenomen Kalifornii jako regionu winiarskiego
  • Czy dużo się robi wina w Kalifornii
  • Jakie wina się robi w tym regionie
  • Jak to było ze słynną Degustacją Paryską
  • Czy w Kalifornii robi się wina musujące
  • Czy amerykanie znają się generalnie na winie i lubią wino
  • Jak wygląda system edukacji winiarskiej w USA   

Monika Bielka-Vescovi

założycielka Szkoły Sommelierów, dyrektor Napa Valley Wine Academy oraz honorowa prezeska stowarzyszenia Kobiety i Wino. Monika jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i na Uniwersytecie Śląskim. Wykładała też w Collegium Civitas w Warszawie, Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Dyplom sommelierski zdobyła w Denver Kolorado z International Sommelier Guild pracując jednocześnie jako sommelier oraz manager w najbardziej prestiżowych restauracjach w USA w Memphis, TN i Boulder, CO a po absolutorium została head sommelierem i dyrektorem zakupu win w pięciogwiazdkowych hotelach sieci Six Senses w Tajlandii i na Malediwach.

Monika jest absolwentem WSET Diploma z londyńskiej szkoły Wine and Spirit Education Trust i posiada tytuł Weinakadmieker z austriackiej Weinakademie Österreich. Monika jest dyplomowanym trenerem przygotowującym kandydatów do londyńskiego egzaminu wiedzy o winie WSET Level 1- Diploma oraz Ambasadorem Stowarzyszenia Sommelierów Europejskich.

Karty win stworzone przez Monikę zdobyły prestiżowe nagrody amerykańskiego magazynu Wine Spectator. Monika zasiada jako juror na międzynarodowych konkursach oceniających wina i alkohole mocne: Meininger, Vinoforum, Enoexpo, Galicja Vitis, Hungarian National Wine Contest, International Rose Competition, Cool Climate Award. Monika jest dziennikarką winiarską i autorką publikacji z wiedzy o winie. W swojej karierze została wyróżniona jako jedna z 25 kobiet inspirujących do sukcesu własnej firmy przez magazyn Twój Styl.

Monika  otrzymała  także nagrodę lidera małych i średnich przedsiębiorstw przyznawaną przez magazyn Law Business Quality oraz nagrodę stowarzyszenia Kobiety i Wino za działania związane z rozwojem wiedzy o winie w Polsce.  Monika lubi  się uczyć i aktualnie studiuje w  londyńskim Institute of Masters of Wine oraz Univeristy of California w Davis. 

PS. Monika kocha zbierać grzyby;)

Zabieramy Was do słonecznej Kalifornii

wszystkie fotografie autorstwa Moniki

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego