fbpx

02 stycznia 2023

Bookcast – Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu. Rozmową z autorką Natalią Mętrak-Ruda.

Mamy dla Państwa kolejny odcinek podcastu w naszych bookcastowym cyklu. Dziś naszą gościnią jest Natalia Mętrak-Ruda autorka książki “Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu” wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie. 

Natalia Mętrak-Ruda jest tłumaczką literatury anglojęzycznej i włoskiej, doktorką kulturoznawstwa, dziennikarką kulinarną. W jej przekładzie ukazało się ponad pięćdziesiąt książek. Publikowała w „Smaku”, „Ustach” i Vogue.pl, przez lata pisała o kuchni polskiej w anglojęzycznej sekcji portalu Culture.pl. Prowadzi bloga o historii kulinariów Przeszłość od kuchni. Od ponad dwudziestu lat nie je mięsa.

Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu” jest książką o tym, jak w przeszłości postrzegano wegetarianizm, dlaczego jedni go propagowali a inni krytykowali; jakich argumentów używały obie strony – od Pitagorasa po czasy współczesne.

Jak niejedzenie mięsa wpływało na losy świata i jak wydarzenia historyczne, polityczne, w obszarze religii i kultury wpływały na osoby podejmujące decyzję o przejściu na dietę wegetariańska.
Skąd się wziął seitan, kim był twórca popularnych do dziś grahamek i gdzie działa najstarsza restauracja wegetariańska na świecie – między innymi na tę pytania znajdziecie odpowiedź w książce. 

W tym odcinku naszego podcastu wspólnie z autorką rozprawiamy się ze stereotypami na temat wegetariazmu:

  • Wegetarianizm to współczesna chwilowa moda
  • Kiedyś nie jedzono mięsa z biedy, dziś to fanaberia/wybór
  • Wegetariańskie czyli niesmaczne
  • Wegetarianie to lewicowi ateiści
  • Wegetarianie nie piją alkoholu

Podcast do posłuchania również na Spotify

a także w Apple i Google Podcasts, Empik Go oraz w innych popularnych aplikacjach do słuchania podcastów.

WERSJA DO POBRANIA – Podcast możesz też pobrać także bezpośrednio na swoje urządzenie (w formacie mp3) tutaj.

Polecamy. Bo warto!

Patronat Radia Kulinarnego