07 września 2022
Bookcast – Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie. Goście: autorka Anna Brożyna i Murat Kornaev – mistrz herbaciany
Czy wino i herbata mają coś ze sobą wspólnego? Poza tym oczywiście, że wielu z nas bardzo lubi wino, co nie przeszkadza nam pić z lubością np. świetną cejlońską herbatę.
Ale po krótce do rzeczy – najpierw hasło taniny. Wielu z was na pytanie – czy lubisz czerwone wino – odpowiada „Nie, bo jest cierpkie”. Za ten efekt cierpkości czy inaczej mówiąc uczucia wysuszania na podniebieniu odpowiadają taniny czyli związki polifenolowe występujące m.in. w skórkach winogron i pestkach. Przy tej okazji trzeba powiedzieć o ich roli – oprócz tego, że składają się na określoną strukturę wina pełnią rolę naturalnych antyoksydantów. To czy taniny w winie czerwonym będą intensywne i czy będą grały pierwszoplanową rolę będzie zależeć od kilku czynników – m.in. od szczepu winogron, od procesu produkcji, czasu dojrzewania no i oczywiście od umiejętności winiarza. To również uczucie podobne do uczucia towarzyszącemu piciu mocnej, czarnej herbaty.
Ale czy tylko taniny stanowią pomost pomiędzy herbatą i winem. Pominiemy tutaj pomysły likierów herbacianych zrobionych na destylatach winnych czy herbaty aromatyzowane smakami różnych win. Zabierzemy was na moment w świat win które w ostatnich latach stały się bardzo modne, a są wytwarzane od tysięcy lat np. w Gruzji – czyli win pomarańczowych lub win bursztynowych jak wolą Gruzini – protoplaści wytwarzania tego rodzaju win. To wina wytwarzane z odmian białych, które swój charakterystyczny kolor, aromat i smak uzyskują dzięki długiemu kontaktowi moszczu winogronowego (czyli soku winogronowego wyciśniętego po winobraniu) ze skórkami i pestkami, a często i z szypułkami. W winach analogicznie jak w winach czerwonych pojawią się taniny ale również oprócz aromatów i smaku np. kandyzowanych owoców, miodu, propolisu również liczne aromaty i smaki herbaciane w szerokiej gamie – zarówno czarnej jak i zielonej herbaty.
Tak dla przykładu – to jeden z opisów takiego wina gruzińskiego, autorstwa Wojtka Bosaka – dziennikarza winiarskiego, znawcy Gruzji częstego gościa RK (notabene polecamy opisy win na jego profili na FB):
Niezbyt mocna, gorzka (w znaczeniu niesłodzona) czarna herbata z cytryną, świeża brzoskwinia, kwiat macierzanki (Thymus pulegioides) i sporo wody ze zdroju Matecznego – wciąż bardzo świeże, mimo pięciu lat, owocowe, mineralne, aromatyczne, złożone i długie, z potencjałem na kilka kolejnych lat – umiar, elegancja i odrobina dzikości – duża klasa! Tsitska-Tsolikouri 2017, Churi Chinebuli – spontaniczna fermentacja i 6 miesięcy maceracji w 100-letnich kwewri, nieklarowane, niefiltrowane,
PS Pilibyśmy od razu takie wino z taką …herbatą
Zapraszamy na herbacianą rozmowę Mai i Pauliny z Anną Brożyną – autorką świeżo wydanej książki “Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie” i Muratem Kornaevem – mistrzem herbacianym.
z Anna Brożyną – autorką książki “Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie” porozmawialiśmy o:
- Jakiego rodzaju napój nazywamy herbatą
- Dlaczego herbata jest gorzka
- Miejscu Polski w herbacianej historii
- Odwiecznym konflikcie miłośników kawy i miłośnicy herbaty
- Ulubionych sposobach parzenia herbaty
- Gdzie pojechać, by napić się dobrej herbaty, jeśli nie do Indii
a Murata Kornaeva zapytaliśmy m.in o:
- czy herbata jest produktem sezonowym i czy podlega trendom i modom
- z jakimi herbatami można łączyć wino i jakie czyli podstawy pairingu wina i herbaty
“Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie“
Anna Brożyna
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Saga, ice tea, matcha. Biała, zielona, czarna. Angielska, tybetańska, chińska. Czy jest na świecie coś równie zróżnicowanego i wielokulturowego jak herbata? Pita w każdym zakątku globu ma swoje miejsce i w naszych domach. Być może w słoiku pełnym torebek, a może na specjalnie wydzielonej półce pełnej puszek i zapachów. Niezależnie, czy pijemy ją z przyzwyczajenia od urodzenia, czy z namysłem i uwagą, wielu z nas po prostu nie może bez niej żyć!
Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie to prawdziwe herbaciane kompendium, wypełnione po brzegi informacjami, o których wielu z nas nie miało pojęcia. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się między innymi:
- W czym i przede wszystkim jak parzyć herbatę
- Czym różnią się wschodnia i zachodnia metoda parzenia
- Jak wyglądają tasting i pairing herbaty
- Czym jest sensoryka herbaciana i jak korzystać z koła aromatów herbaty
- Jaka jest droga herbaty z drzewa herbacianego do twojego kubka Jak wygląda tradycja picia herbaty w Polsce i na świecie
Anna Brożyna – od wielu lat poszerza swoją wiedzę dotyczącą herbaty i próbuje coraz to ciekawszych odmian. Założycielka grupy Piewcy Teiny, organizatorka Festiwalu Herbaty Zaparzaj!. Prowadzi wiele herbacianych prelekcji i warsztatów, podczas których dzieli się informacjami o swojej drodze herbaty.
Materiał informacyjny od wydawcy Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Murat Kornaev – mieszkający w Krakowie mistrz świata w parzeniu herbaty (Tea Master Cup International w 2016 roku); związany z Cafe Mangha w Krakowie gdzie parzy osobiście herbaty; prowadzi własny sklep internetowy z herbatami z całego świata www.dobrejherbaty.pl ; czasami da się namówić na warsztaty herbaciane 😉
Podcast do posłuchania również na Spotify
a także w Apple i Google Podcasts oraz w innych popularnych aplikacjach do słuchania podcastów.
WERSJA DO POBRANIA – Podcast możesz też pobrać także bezpośrednio na swoje urządzenie (w formacie mp3) tutaj.